Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
Ekran Kartı Fiyatları Artışı Devam Ediyor | BilgiGemisi

Ekran Kartı Fiyatları Artışı Devam Ediyor

Çok değil geride bıraktığımız senenin Aralık ayında yanı 5 ay bundan önce 1000 TL gibi fiyatlara satılan ekran kartları bu günlerde 8000 TL gibi absürt fiyatlardan satılmaya başladı. O da sıfırını bulabilirseniz. Ancak sabredin bu buhranın bitmesine az kaldı.

Kripto paraların yaygınlaşması ve popülerleşmesi ile beraber, mining yapan kişilerin sayısı da hayli arttı. Bilindiği üzere bazı kripto paraları üretmek için yüksek kuvvetli GPU yani ekran kartlarından faydalanılıyor.

Günümüz kurlarıyla bir ekran kartı kendi parasını 6 – 7 ay gibi bir sürede çıkartıyor. Sonrasında ise getirisi bütünüyle kar olarak kullanıcıya kalıyor. Hal böyle olunca ekran kartlarına olan talepte de patlama yaşandı.

Şu anda piyasada ekran kartı bulmak fena halde zorlaşmış durumda. Olan ekran kartlarının maliyetleri da hayli üst seviyelerde. Peki bu fiyatlar ne zaman düşecek?

Günümüzde mining ile uğraşanların çok büyük bir kısmı ethereum kazıyor. Bitcoin’den sonra en kıymetli kripto para konumunda yer alan ETH önümüzdeki günlerde bir güncelleme alacak.

ETH 2.0 güncellemesi ile beraber madencilerin kazançları da önemli oranda düşecek. Bu da madencilik yapmayı eskisi kadar karlı kılmayacak.

Bu düzeyde bir çok kişinin sisteminin fişini çekerek ekran kartlarını satışa çıkarması bekleniyor. Bu durumda piyasada bulunan kartların fiyatı da muhtemelen düşecektir.

Eğer şu sıralar ekran kartı almayı düşünüyorsanız Temmuz ayındaki ETH güncellemesine kadar beklemenizi öneririz. Böylece daha makul fiyatlardan ekran kartı almanız da mümkün hale gelecektir. Elbette yine de tercih sizin.

Kaynak:cnnturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir