Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
Windows XP Kullanılmaya Devam Ediliyor | BilgiGemisi

Windows XP Kullanılmaya Devam Ediliyor

2000 yılına girdiğimizde Microsoft bir devrimin başlangıcı olarak saydığı Windows XP ‘yi çıkaracağını duyurmuş ve 1 senelik gecikme ile kullanıcılara sunmuştu. Pek çok yeniliği yanı sıra getirmiş, dönemin en büyük teknoloji gelişmelerinden birisi olarak gösterilmişti. Aradan geçen 19 senede yeni işletim sistemleri çıkarılırken bu eski işletim sistemini ise hala tercih edenler bulunuyor.

Bilgisayar ya da laptop kullanıcısı iseniz ve Mac yani Apple marka cihazınız yoksa işletim sistemi için klasik olarak Windows kaç kullanıyorsun diye sorulur. Yani bilgisayar için işletim sistemi dendi mi akla ilk bazıları için tek seçenek tek akla gelen Windows ’dur. Bu durum yalnızca ülkemiz için değil tabi, bütün dünyada bu biçimde ki bunu istatistikleri çok bariz şekilde belli ediyor.

NetMarketShare araştırmasına göre Microsoft’un en güncel sürümü olan Windows 10 56,42’lik gibi yüzde 50’den bile fazla kullanıma sahip. İkinci kim diye soracak olursanız hayır, Macos X değil, yine bir Microsoft ürünü olan Windows 7 yer almakta. Windows 7, %26,03’lük bir pazar payıyla takip ediyor.

Sıralamada enteresan olan 2000 de milenyum çağıyla 2001 senesinde kullanıma sunulmakta olan Windows XP ‘nin pazar payı %1,26. 19 senelik bir işletim sistemi için gerçekten önemli bir başarı öyle ki ondan daha sonra çıkarılan Windows 8’in bile kullanım oranı %0,57, Chrome OS %0,42 ve Windows Vista %0,12’lik pazar paylarına sahip. Apple’ın Mac OS X 10.15 ise %3,49 bir pazar payına sahip.

Kaynak: cnnturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir