AFAD açıkladı: Zelzelenin muhtemel bir tsunami tehlikesi bulunmuyor

Türkiye’de Kahramanmaraş dahil olmak üzere 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki deprem sonrası toplumsal medyada paylaşılan Tsunami argümanlarına AFAD’dan karşılık geldi. Tüm Türkiye an itibariyle bölgedeki arama kurtarma faaliyetlerine ağırlaşırken, zelzele kaynaklı mümkün bir tsunami tehlikesinin bulunmadığı açıklandı. 

“Tsunami tehlikesi bulunmuyor”

Twitter üzerinden yapılan açıklamada Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), “Bugün Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki sarsıntılardan sonra şu an prestijiyle Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek rastgele bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır” tabirlerine yer verdi.

Ayrıca AFAD Lideri Yunus Sezer: ”Şu ana kadar 105 artçı zelzele kelam konusu. 2824 yıkılan bina ihbarı alındı. Hem havadan hem karadan sarsıntı bölgesine sevkiyat var. Hayatını kaybeden vatandaş sayısı 1014.” açıklamasında bulundu.

Aktarılan bilgilere nazaran Türkiye’nin 10 vilayetinde hissedilen sarsıntının akabinde sabah saatlerinde İtalya’da tsunami alarmı verildi. Lakin kısa bir müddet sonra İtalya, uyarı düzeyini azaltarak tsunami alarmının büsbütün kaldırıldığını açıkladı. Tüm ülke genelindeki vatandaşlarımızın resmi kaynakları takip etmesini ve ihtarları dikkate almalarını tavsiye ediyoruz. 

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir