Aksungur İHA’nın baz istasyonu özelliği sarsıntı bölgesinde devrede!

Türkiye’yi derinden etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki zelzelenin dördüncü günündeyiz. Günler geçmesine karşın zelzele bölgelerindeki mobil irtibat problemi devam ediyor. Operatörler, sorunu gidermek için çalışmaların sürdüğünü söylese de bölgedeki yetkililerden yapılan paylaşımlara nazaran şebekelerdeki sorundan kaynaklı olarak yardım süreçleri aksıyor.

Bugün öğle saatlerinde bahisle ilgili paylaşım yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, “Yardımların Hatay’a sağlıklı dağıtımı için ihtimamlı olarak çalışıyoruz. Bölgedeki en kıymetli sorun Antakya’da telefonların çekmemesi. Kurtarma çalışmalarının sağlıklı ilerlemesi, çadır heyetim ve yardım dağıtım noktalarının bilgisinin depremzedelere ulaştırılması için bu çok değerli.” sözlerini kullandı.

Aksungur’un baz istasyonu özelliği devrede

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, TUSAŞ tarafından geliştirilen Aksungur İHA’nın baz istasyonu özelliğinin zelzele bölgesinde kullanıldığını söyledi. Aksungur İHA hem bölgeden anlık imaj aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlara taşınabilir bağlantı hizmeti sunuyor. Baz istasyonu özellikli Aksungur 45 saate kadar misyon yapabiliyor.

Geçen sene Aksungur İHA’ya baz istasyonu özelliği eklendiği duyurulmuştu. Bu özellik birinci defa afet bölgesinde kullanıldı.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir