Avrupa, Rus gazına olan bağlılığını bitirdi: Rüzgar ve güneş gücü birinci kez doğal gazı geçti

Avrupa’nın gayesi çok net bir halde görülebiliyor. Kıta, güç konusunda Rusya’ya olan bağımlığından kurtulmak için rekor süratte yenilenebilir güce geçiş yapıyor. Son datalara nazaran güneş ve rüzgar enerjisinden üretilen gücün Avrupa Birliği’nde (AB) geçen yıl birinci sefer doğal gazı geride bıraktığı bildiriliyor.

Rüzgar ve güneş gücü, 2022 yılında Avrupa Birliği’nde üretilen elektriğin yüzde 22’sini kapsadı. Fosil gazdan elektrik üretimi ise yüzde 20 düzeyinde gerçekleşti. Güç niyet kuruluşu Ember‘in “European Electricity Review” tahlili, kömür enerjisi hissesinin yalnızca 1,5 puan artarak 2022’de AB elektriğinin yüzde 16‘sını ürettiğini ve 2022’nin son dört ayında yıllık bazda düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor.

Avrupa rekor süratte yenilenebilir güce geçiyor

Ember’e nazaran Avrupa, 2022’de elektrik bölümünde üçlü bir krizle karşı karşıya kaldı. Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde en büyük fosil gaz tedarikçisi olan Rusya ile bağlarını kopardı. Bunun yanında Avrupa son 20 yılın en düşük hidro ve nükleer güç düzeyiyle de karşı karşıya kaldı.

Ancak rekor seviyede rüzgar ve güneş gücü yatırımlarıyla kıtanın gereksinim duyduğu güç üretimi gerçekleştirildi. 2022 yılında Avrupa, güneş gücü kapasitesini 39 TWh (yüzde 24) kadar artırmayı başararak evvelki rekorunu ikiye katladı. 20 AB ülkesi 2022’de yeni güneş gücü rekorları kırdı ve 10 milyar euro’luk gaz maliyetinden kaçındı.

Şaşırtıcı bir formda fosil gaz üretimi, rekor düzeydeki fiyatlara karşın 2022’de 2021’e kıyasla neredeyse hiç değişmedi. Gaz, bir evvelki yıl yüzde 19’dan 2022’de AB elektriğinin yüzde 20’sinin üretilmesinde kullanıldı. Lakin bunun 2023’te büyük ölçüde değişmesi bekleniyor. Ember’e nazaran fosil yakıt üretimi 2023’te yüzde 20 kadar düşecek. Buradaki düşüşün en büyük yansıması fosil gaz üretiminde olacak. Kömür gidi öteki fosil yakıtlar kademeli olarak azaltılacak. 2023’te Avrupa’nın güneş ve rüzgar gücüne yatırımlarını daha da artırması bekleniyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir