Binalar için ihtilal: Dünyanın birinci paylaşımlı güneş paneli sistemi geliştirildi

Yenilenebilir güce geçiş hızlanmaya devam ediyor. Hem devletler hem de ferdi, elektrik muhtaçlığını pak güç kaynaklarından elde etmeye çalışıyor. Bu bağlamda Galler’deki bir konut bloğu, tüm daireleri birebir çatı panellerine bağlayarak dünyada bir birincisi gerçekleştirdi. Tüm daireler, tek bir güneş gücü sitemi ile donatılırken geliştirilen yeni SolShare sistemi binalarda bir yeşil güç ihtilali yaratabilir.

Tüm bina tek bir güneş paneli sistemine bağlı

Geleneksel çatı güneş paneli sistemleri her dair için başka farklı heyetim gerektiriyor. Bu durum hem bina hem de kişisel manada ekstra maliyet demek. Avustralyalı üretici Allume Energy tarafından geliştirilen SolShare modeli ise binadaki tüm daireleri tek bir çatı güneş paneline bağlıyor ve ek heyetim maliyetlerinden kurtarıyor.

SolShare sistemi her dairenin (24 adet daire var) elektrik gereksiniminin yüzde 75’ini karşılayabilecek düzeyde. Yapılan testlere ve hesaplamalara nazaran SolShare ile her daire yıllık elektrik faturasında yüzde 50 ya da 438 ila 595 euro ortasında tasarruf sağlayabilir.

Galler İklim Değişikliği Bakanı Julie James, “Maliyetlerin arttığı bir vakitte, meskenlerin güç verimliliğini artırmak sadece iklim kriziyle başa çıkmamıza yardımcı olmakla kalmayacak, birebir vakitte ailelerin karşılaştığı hayat maliyeti krizinde de yardımcı olacaktır” tabirlerini kullanarak sistemin değerini vurguluyor.

Şirket, donanımdan tasarruf etmenin yanı sıra SolShare’in güneş gücü kullanımını yüzde 25’ten fazla artırdığını söylüyor. Yeni sistem, mevcut tedarik ve ölçüm altyapısında rastgele bir değişiklik gerektirmediğinden hem yeni inşaatlarda hem de mevcut binalarda kullanılabiliyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir