Birinci yerli seri üretim askeri kara aracı motoru Tuna’nın sevkiyatı başladı

Askeri kara araçlarında kullanılması için BMC Power tarafından geliştirilen yerli ve ulusal motora “Tuna” ismi verildi. Tuna motorunun birinci sevkiyatı yapıldı.

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilen Tuna’nın seri üretimi başladı. Tuna, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecen birinci seri üretim yerli ve ulusal motor olacak. Dizel Tuna motoru 4 silindirli yapıya ve 400 beygir güce sahip.

Tuna motoru, taktik tekerlekli zırhlı araçlarda kullanılacak. Birinci 20 adet motor sevkiyata hazır hale geldi. Birinci motorlar BMC’nin Vuran aracında kullanılacak. Entegrasyon çalışmalarının tamamlanmasının akabinde TSK’ya teslim edilecek ve böylelikle TSK envanterine birinci kere birinci defa yerli motorlu bir taktik tekerlerli araç girmiş olacak. Birinci etapta 90 adet motor üretilecek.

Tuna motorunun ulusal bağımsızlığa katkı sağlayacağını belirten BMC İcra Konseyi Üyesi ve Üst Yöneticisi Murat Yalçıntaş, “Bu motorlar ulusal motorlardır ve çok büyük ölçüde yerli motorlardır. Bu manada ekonomik bağımsızlığın sembolü olan motorlardır. Dilek ettiğimiz formda, hiçbir öbür devletin rastgele bir kısıtlamasına tabi olmadan kullanabileceğimiz motorlardır.” dedi.

Hibrit versiyonu geliştiriliyor

BMC Power, hibrit teknolojisine yönelik çeşitli projeler yürütüyor. ASELSAN ve Base Studio iş birliğiyle 4×4, 6×6, 8×8 üzere taktik tekerlekli araçlarda kullanılabilecek “Aksa monteli elektrik motoru tahrikli (e-aks) çekiş sistemine sahip hibrit mimaride yürüyen şasi geliştirme projesi” başlatıldı. Projede, içten yanmalı motor olarak 4 silindirli Tuna motoru kullanılacak. 4×4, 6×6, 8×8 araçlar için farklılaştırılabilen bir tahlil geliştirilecek.

BMC Power ayrıyeten daha yüksek güç üreten yerli motorlar da geliştiriyor. Azra isimli 6 silindirli motor 600 beygir güç üretecek. Utku motoru ise 8 silindire ve 1.000 beygir güce sahip olacak. Bu motor, M60T tankı ve Fırtına obüslerine entegre edilecek. Altay tankında kullanılması için Batu Güç Grubu geliştiriliyor. 12 silindirli Batu, 1.500 beygir güç verecek.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir