Japonya kardan elektrik üretmeye hazırlanıyor

Kar yağışı ile ünlü Aomori kenti kışın bazen 8 metreyi bulan karın altında kalıyor. Bu durum çok can sıkıcı olsa da elektrik üretmek için bir yol olabilir. Yakın vakitte eski bir okulun boş havuzunda test edilmeye başlayacak sistem hali hazırda biriken karı denize dökmek yerine bir yerde depolama temeline dayanıyor.Sonrasında ısı değiştiriciler hem güneş tarafına hem de karın içine yerleştirilecek.

Böylece güneş tarafından ısınan gaz, türbini döndürdükten sonra kar tarafından soğutulacak ve tekrar güneş/hava ikilisinden ısınarak devir daim edecek. Ortadaki fark ne kadar yüksek ise gaz türbininin o kadar süratli çevirip hareket gücünü elektriğe dönüştürecek.

Japonya’da bir zelzele bölgesi ve o yüzden bir çok termal su kaynağına sahip. Ancak birden fazla elektriğe dönüştürülemeyen elektrik üretimi için nispeten düşük sıcaklıktaki sular. Ancak karın daha da düşük sıcaklığı sayesinde ortadaki fark açılacağından elektrik üretebilir hale gelecek.

Hali hazırda kamyonlarla taşınan karı denize dökmek yerine büyük bir havuza dökülmesi ve biriktirilmesi ile yaz boyunca karlar yavaş yavaş erirken baz yük sağlayabilir. Baz elektriğin yararı ise istediğiniz vakit elektrik üretebilmeniz yahut daimi olarak tıpkı gücü 24 saat boyunca haftalarca müdafaanız.

Sisteminden üretilen elektriğin maliyetinin ise deniz üstü rüzgar türbinlerinden üretilen elektrikten ucuz olması bekleniyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir