Maliyet avantajı sunan dikey eksenli yüzer rüzgar türbinleri geliyor

Açık deniz rüzgar gücü ülkeler için değerli bir güç kapısı pozisyonunda. Bu bağlamda denize kıyısı olan ülkeler yüzer rüzgar türbinleri konusunda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Son olarak ise İsveçli rüzgar türbini üreticisi SeaTwirl, dikey eksenli türbinlerini test edeceğini duyurdu.

Dikey eksenli türbinler maliyet avantajı sağlıyor

SeaTwirl’in dikey eksenli 1 megavatlık (MW) S2X açık deniz türbinleri Norveç kıyılarında test edilmek üzere gerekli onayları aldı. SeaTwirl S2X türbinleri şu an için prototip aşamasında ve geliştirmeleri devam ediyor. Münasebetiyle gelecek sürümlerde 1 MW’lık çıktı oranı artırılacak. Bununla birlikte bu dizaynın en değerli avantajı ise maliyet noktasında oluyor.

Klâsik rüzgar türbinlerine göre daha az karmış tasarım sunan SeaTwirl S2X, düşük bakım maliyetleriyle de öne çıkıyor. Ek olarak daha az hareketli modül içeren türbin, bu sayede başka sistemlere oranlara daha faza çalışma saati sunabiliyor. SeaTwirl, bu türbinlerin rüzgar çiftlikleri, adalar ve balık çiftliklerinde kullanılabileceğini belirtirken potansiyellerinin son derece yüksek olduğunu belirtiyor. Firmaya nazaran dikey eksenli rüzgar türbinlerinin yüksek bir yapısal limite sahip ve yatay eksenli rüzgar türbinlerinden daha büyük inşa edilebilirler.

[bkzdh=159869}

Prototip olan S2X türbini deniz düzeyinden 55 metre (deniz düzeyinin altında: yaklaşık 80 metre) yükseklikteyken türbinin çapı ise 50 metre. S2x için optimum çalışma derinliğinin 100 metre yahut daha yüksek derinlik olduğu belirtiliyor. Münasebetiyle sistem temelinde deniz düzeyine yakın, bu da bakımı kolaylaştırıp maliyetini düşürüyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir