NASA, Mars’ta şaşırtan bir su delili keşfetti

Bildiğiniz üzere 5 Ağustos 2012’de Mars‘a iniş yapan NASA’nın Curiosity Rover‘ı gezegenin yüzeyi hakkında yeni bilgiler topluyor. Kısa mühlet evvel keşif aracından gelen manzaralar ise, Kızıl Gezegen’in Gale Krateri’nde olası bir su kaynağına işaret etmişti. Artık de NASA, Mars’ın bu bölgesinde inanılmaz bir keşfe imza attı.

NASA’nın uzay aracı Mars’ta kurumuş su izleri buldu

Bilmeyenler için NASA, Mars’ın Gale Krateri’nin ortasında yer alan Sharp Dağı’nın eski mikrobiyal ömür için varlıklı bir ortam oluşturduğunu düşünüyor. Bu bağlamda 2014 yılından bu yana gezegenin yüzeyini araştıran Curiosity, araştırmacıları şaşırtacak şekilde Mars’ta su varlığına işaret eden yeni delillere ulaştı.

NASA tarafından paylaşılan yeni imaj, Mars’ta milyarlarca yıl evvel bulunan kurumuş bir gölün kanıtlarını bizlere gösteriyor. Bununla birlikte Curiosity ekibi, dalga ile aşınan bu kaya tortularının Curiosity’nin Sharp Dağı tırmanışına yaklaşık 800 metre uzaklıkta bulunduğunu söyledi. Bu nedenle araştırmacılar, büyük bir su kütlesinin bu kadar net işaretlerini görmeyi beklemiyorlardı.

Yapılan açıklamada NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı proje sorumlusu Ashwin Vasavada, ”görev boyunca birçok göl yatağında keşif yaptıklarını ama bu netlikte dalga izlerine hiç rastlamadıklarını” belirtti. NASA ise, Sharp Dağı’nın bilim insanları için bir tıp “Mars vakit çizelgesi” fonksiyonu gördüğünü belirtti. Uzay ajansına nazaran 5 bin 500 metre yüksekliğindeki Sharp Dağı, Mars’ın bol ölçüde su ve daha sıcak bir iklimden dondurucu bir çöle nasıl evrildiğine ışık tutuyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir