Türkiye’de yaşanan sarsıntı sonrasında dünya yardım için seferber oldu

Kahramanmaraş’ta saat 04.17’de meydana gelen merkez üssü Pazarcık olan 7.7 şiddetindeki zelzele, toplamda 10 ili etkiledi. Türkiye, tüm imkanlarını bölgedeki arama kurtarma faaliyetleri için kullanıyor olsa da bu türlü bir facianın altından hiçbir ülke tek başına kalkamaz. Bu bağlamda, Türkiye’nın yardım davetinden sonra dünya seferber olmuş durumda.

Depremin üzerinden daha 12 saat geçmemiş olmasına karşın son sayılara nazaran 912 vatandaşımızı kaybettik. Tekrar son sayılara nazaran 2818 yıkılan bina ve 5385 yaralı vatandaşımız bulunuyor. Tüm ülke genelindeki vatandaşlarımızın resmi kaynakları takip etmesini ve ihtarları dikkate almalarını tavsiye ediyoruz. Öte yandan bölgede artçı zelzelelerin devam ettiği görülüyor.

Dünya, Türkiye’deki sarsıntı için seferber oldu

Zelzele sonrasında 18 ülke lideri ve üst seviye yetkilileri Türkiye’ye yardım edeceklerini açıkladılar. Bu ülkeler ortasında; Azerbaycan, ABD, İsrail, Almanya, Çin, İran, Mısır, Rusya, Pakistan, Japonya, Polonya, KKTC, Belçika, İtalya, İsveç, Romanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere yer alıyor. Fakat çok daha fazla ülke yardım için kaynaklarını teyakkuza geçirdiğini açıkladı.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Bu sabah kanılarım Türkiye ve Suriye halkıyla, bilhassa de zelzele nedeniyle mahsur kalanları kurtarmak için cesurca çalışan birinci müdahale gruplarıyla birlikte. Birleşik Krallık, elimizden gelen her halde yardıma hazır”

Polonya

Polonya Dışişleri Bakanı Rau, “Sevgili Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen sarsıntıyla ilgili en derin başsağlığı dileklerimi lütfen kabul edin. Kurbanların ailelerinin ve tüm milletinizin acısını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Polonya şimdiden yardım ve dayanak gönderiyor!”

Ermenistan

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen ve çok sayıda can kaybına yol açan yıkıcı sarsıntı haberini kederle karşılıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazırdır”

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “İhtiyaç duyulması halinde İran olarak âlâ münasebetler içerisinde olduğumuz komşumuz Türkiye ve Suriye’ye sıhhat ve yardım gruplarını insani, ahlaki, dini ve komşuluk hakkı gereği göndermeye hazırız”

Macaristan

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Bugün meydana gelen trajik zelzelenin akabinde Erdoğan ve Türk halkına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Hayatını kaybedenlerin aileleri için dua ediyoruz. Macar makamlarına Türkiye’ye acil yardım sağlamaları talimatını verdim”

Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Türkiye-Suriye hudut bölgesinde meydana gelen zelzele haberini şokla takip ediyoruz. Almanya elbette yardım gönderecektir”

Kosova

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, “Türkiye’de yaşanan sarsıntı felaketi nedeniyle derin bir ıstırap içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz. Bu güç vakitte Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için Kosova Güvenlik Gücü aracılığıyla gerekli yardımı sağlamaya hazırız”

İspanya

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Tarihlerinin en büyük sarsıntılarından biri karşısında Türkiye ve Suriye ile dayanışma içindeyim. Avrupa Sivil Müdafaa Düzeneğinin talebi üzerine, İçişleri Bakanlığı, Sivil Savunma ve Acil Durumlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla, arama misyonlarında takviye için Askeri Acil Durum Ünitesi ve acil hava nakliyatını etkinleştirdi”

İtalya

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, “Az evvel Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalya’nın yakınlığını söz etmek ve sivil müdafaamızı hazır bulundurmak üzere görüştüm”

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen ve büyük can kaybına yol açan zelzelenin vahim sonuçlarından derin hüzün duyuyorum. İsveç’in AB Periyot Lideri olarak, bu felakette bu ülkelere yardım etmek üzere AB eforlarının uyumu için Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Suriye’ye ulaşacağız”

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen zelzele nedeniyle mağdur olanlara ve acı çekenlere en derin taziyelerimi sunuyorum. Şu anda acil yardım ve dayanağa muhtaçlık duyulmaktadır”

Hollanda

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, “Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı zelzele haberleriyle şoke olduk. Niyetlerimiz kurbanlar, aileleri ve yaralı çok sayıda Türk ve Suriyeli ile birlikte. Hollanda, Türkiye’ye Kentsel Arama ve Kurtarma grubu gönderecek. Bu grup, polis ve askeri işçi, birinci yardım grupları ve itfaiyecilerden oluşmaktadır”

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu dehşetli sarsıntının akabinde Müttefikimiz Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile temas halindeyim. NATO müttefikler, şu anda dayanak için seferber olmuş durumdadır”

Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Yunanistan, kaynaklarını seferber ediyor ve çabucak yardım edecek”

Rusya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, “Ülkenizde meydana gelen sarsıntının yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Ölenlerin ailesi ve yakınlarına keder ve dayanağımı, felaket sonucu yaralananlar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim. Bu bahiste gerekli yardımı sağlamaya hazırız”

Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve kardeş Türkiye’nin birçok yerinde hissedilen şiddetli zelzele sonucu çok sayıda can kaybı ve yıkım haberi bizleri derinden üzdü. Bu güç vakitte her türlü yardıma hazır olduğumuzu söz ediyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türkiye halkına şahsım ve Azerbaycan halkı ismine taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyor, sarsıntının tesirlerinin bir an evvel ortadan kalkmasını diliyorum.”

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım ismine büyük bir keder, acı ve tasayla iletirim.”

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen şiddetli sarsıntı sonucunda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği haberini derin bir kederle aldım. Bu sıkıntı anda Kazakistan halkı ve kendi adıma hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm kardeş Türk halkına başsağlığı diliyorum. Kazakistan yardım sağlamaya hazırdır”

İsrail

İsrail Başbakanı Netanyahu, “Bölgemizde yaşanan zelzele sonrası İsrail halkı ismine Türk halkına başsağlığı diliyorum.Türk hükümetinin talebiyle yetkililere derhal dayanak talimatı verdim. Dışişleri ve Savunma bakanlarımız irtibat halinde, önümüzdeki saatlerde grubun ulaşımını sağlayacağız.”

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, “Türkiye’nin güneydoğusunu vuran bu büyük zelzele haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Mümkün olan her yardım yapılacaktır”

Ukrayna

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk halkına ve Türkiye’deki zelzelede hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu sıkıntı vakitte Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız.”

ABD

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “Gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız. Lider (Joe) Biden, ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) ve öbür federal hükümet ortaklarını, sarsıntıdan en çok etkilenenlere yardımcı olmak için ABD’nin müdahale seçeneklerini değerlendirmeleri için yönlendirdi. Türkiye hükümeti ile uyum halinde durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.”

AB

Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Bu sabah Türkiye ve Suriye’yi sarsan yıkıcı zelzelede yüzlerce kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralandı. Fikirlerimiz Türkiye ve Suriye halkıyla birlikte. AB yardım etmeye hazırdır”

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir