Yalnızca 31 ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir gezegen keşfedildi: Yeni meskenimiz olabilir mi?

Astronomlar Dünya’dan farklı yaşanabilir bir gezegen bulmak için uzunca bir müddettir gökyüzünü inceliyor. Şimdiye kadar bulunan 5000’den fazla gezegenin yalnızca 200 tanesi kayalık yapıda ve bunların çok lakin çok azı bize yakın diyebileceğimiz uzaklıkta. Artık ise, keşfedilen Wolf 1069 b ötegezegeni her iki koşulu da karşılıyor.

Dünya’dan yalnızca 31 ışık yılı uzakta

Wolf 1069 b, dünyanın dört bir yanından 50 gökbilimciden oluşan grup tarafından keşfedildi. Dünya’dan yalnızca 31 ışık yılı uzaklıkta bulunan kırmızı cüce sınıfı yıldız Wolf 1069’un yörüngesinde dönen bu gezegen her manasıyla heyecan verici. Wolf 1069 b, gezegenimizin 1.26 kütlesi ve 1.08 büyüklüğünde ve potansiyel olarak kayalık bir yapıda. Wolf 1069 b, tıpkı vakitte yıldızının yaşanabilir bölgesinde dönüyor ve bu da onu yüzeyinde sıvı suyun olabileceği manasına geliyor. Ek olarak Wolf 1069 b, yaşanabilir bölge içerisinde bulunan Dünya boyutuna en yakın altıncı gezegen pozisyonunda. Öbürleri ise sırasıyla, Proxima Centauri b, GJ 1061 d, Teegarden’s Star c, GJ 1002 b ve GJ 1002 c.

Küçük bilgi: Dünya’dan en uzağa giden uzay aracı Voyager 1, bizden sadece 23,82 milyar kilometre uzakta ve ona ışık süratiyle 22 saat 4 dakikada gidebiliriz. 31 ışık yılı, insanlık için büyük lakin cihan ölçeğinde çok küçük bir mesefa.

Bir tarafı daima karanlıkta lakin sıcaklık yaşama elverişli

Gözlem takımını yöneten Diana Kossakowski, “Yıldız Wolf 1069’un bilgilerini tahlil ettiğimizde, kabaca Dünya kütlesine sahip bir gezegen üzere görünen net, düşük genlikli bir sinyal keşfettik” diyor. Keşfedilen gezegen, 15.6 günlük çok daha kısa yörünge mühletine sahip olmasına karşın kendi yıldızı bir kırmızı cüce olduğu için bu büyük bir sorun teşkil etmiyor. Bununla birlikte Wolf 1069 b’nin gelgitsel olarak ana yıldızına kilitlenmiş olduğu da keşfedildi. Yani, tıpkı Ay’da olduğu üzere gezegenin bir tarafı daima olarak yıldızına bakarken, öbür tarafı ise daima olarak karanlıkta kalıyor.

Aktarılanlara nazaran Wolf 1069 b, Dünya’nın aldığı güneş ışığının yaklaşık yüzde 65’ini alabiliyor lakin buna karşın sıcaklık hayat yahut sıvı su için kâfi düzeyde. Elde edilen bilgilere nazaran şayet gezegende bir atmosfer yoksa yüzey sıcaklığı güneşli tarafında -23 dereceye düşebilirdi. Lakin mevcut bilgiler gezegenin bir atmosferinin olduğu ve yüzey sıcaklığının ortalama 13 derece olabileceği aktarılıyor. Atmosferin varlığı, onu kendi yıldızının ziyanlı elektromanyetik radyasyonundan müdafaasına yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi için beklemek gerekecek

Ne yazık ki, Trappist-1 sistemi ve Proxima b üzere öbür Dünya gibisi ötegezegen keşiflerinde olduğu üzere atmosferlerin delillerini, bileşimini ve ömrün potansiyel varlığını ortaya çıkarabilecek daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor. Kossakowski, “Muhtemelen bunun için bir 10 yıl daha beklememiz gerekecek” dedi, hasebiyle “yeni evimiz” demek için daha vakit var. Bu tip gezegenlerin atmosferinin James Webb Uzay Teleskobu ile de incelenmesi mümkün değil çünkü artlarında güçlü bir ışık kaynağı bulunmuyor. Münasebetiyle halihazırda Şili’de inşa edilen Extremely Large Telescope’un tamamlanmasını beklememiz gerekecek. Bu teleskop tamamlandığında dünyanın en büyük optik ve kızılötesi teleskopu olacak.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir