Yedi eski Samsung çalışanı çip sırlarını Çin’e sızdırmaktan mahpusa atıldı

Dünyanın önde gelen ülkeleri yarı iletken teknolojilerini ve ilgili dalı ulusal güvenlik meselesi olarak gördükleri için bu alanda kapalılığa büyük değer veriyor. Dolayısı ile bu sanayide kelam sahibi devletler ellerinde bulundurdukları teknolojileri sıkı bir halde korumak için önemli tedbirler almış durumdalar.

Buna karşın kimi istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Samsung’un yan kuruluşu SEMES‘in yedi eski çalışanı, yarı iletkenlerle ilgili teknolojileri yasa dışı yollardan elde etmek ve Çinli şirketlere aktarmaktan hatalı bulundu. Sürecin ayrıntıları hakkında çok az şey bilinse de bahsin ana çizgilerine ışık tutacak kimi bilgiler mevcut.

Bu bireylerin ticari sırları çaldıkları 2020 yılında tespit edilmişti. Mahkumiyet kararı ise 20 Şubat Pazartesi günü verildi. SEMES için çalışan eski bir araştırmacının, şirketin yarı iletken temizleme ekipmanına ait teknolojisini yasadışı yollardan elde ettiği için dört yıl mahpus cezasına çarptırıldığı bildirildi. Bu bilgileri Çin’e ihraç edilmek üzere misal ekipmanlar üretmek için kullandı. Araştırmacı tarafından kurulan şirkete 768.000 dolar para cezası verildi.

Kilit ulusal teknoloji olarak görülüyor

SEMES’in öteki altı eski çalışanı da teknoloji hırsızlığına karışmaktan hatalı bulundu ve 2 buçuk yıla kadar mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararında bu tıp cürümlere daha hafif cezaların uygulanması halinde, şirketlerin teknoloji geliştirmeye kaynak ve vakit harcama konusunda motivasyonlarını kaybedecekleri belirtildi.

Söz konusu şahıslar çaldıkları bilgilere dayanarak, 24 yarı iletken temizleme ekipmanı taslağı oluşturdu ve toplam bedeli yaklaşık 59.8 milyon dolar olan 14 temizleme makinesini isimleri zımnî tutulan rakip Çinli firmalara ve Çinli bir araştırma enstitüsüne sattı. Güney Kore’nin yarı iletken sanayisini “kilit ulusal teknoloji” olarak gördüğünü hatırlatalım.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir