Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
AMD GPU’lu Exynos İşlemcisi iPhone 12 Pro Max’i Geride Bıraktı | BilgiGemisi

AMD GPU’lu Exynos İşlemcisi iPhone 12 Pro Max’i Geride Bıraktı

AMD GPU’lu İlk Exynos İşlemci, Grafik Performansında iPhone 12 Pro Max’i Geride Bıraktı

Samsung, bu yılın başlarında AMD’nin Radeon GPU’lu amiral gemisi Exynos işlemcisini yakın zamanda birlikte piyasaya çıkaracağını açıklamıştı. Şirket, çıkarmaya hazırlandıkları yonga setinin ne tür bir performans artışı sunacağını henüz açıklamazken, Apple’ın en yeni yonga seti olan A14 Bionic işlemcinin performansını geçebileceği söylendi. Şimdi ise AMD GPU’nun ilk performans görüntüleri ortaya çıktı.

Daha önce pek çok isabetli sızıntılarla tanınan Ice Universe adlı Twitter hesabının paylaştığı bilgilere göre Cortex-A77 CPU ile eşleştirilen bir AMD Radeon GPU, 3DMark grafik testinde 50 fps kare hızında 8.134 puan almayı başardı. Apple’ın son çıkardığı güçlü işlemci A14 Bionic’e sahip iPhone 12 Pro Max ise aynı performans testinden 40 fps kare hızında 7.442 puan alıyor. Yani Samsung’un yeni işlemcisi Apple’in son amiral gemisi işlemcisini geçmeyi başarıyor.

Bu çok erken bir test olmasına ve AMD GPU’nun temel performansının ne olduğunu ve sürekli yük altında ne kadar kısılabileceğini bilmesek de grafik performansında Apple’ın en iyi akıllı telefon yonga setini geçmeyi başaran bir Android cihazı görmek biraz şaşırtıcı oldu. Ayrıca son yonga seti Exynos 2200’de büyük olasılıkla ARM’nin bu testte kullanılan Cortex-A77 çekirdeklerinden çok daha hızlı olan en yeni Cortex-X2 ve Cortex-A710 CPU çekirdekleri kullanılacak. Bu da daha iyi grafik performansı sunabilir.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da AMD GPU’nun hala Apple’ın iPad Pro (2021), MacBook Air (2020) ve MacBook Pro’da (2020 Sonu) kullanılan M1 5nm yonga seti kadar güçlü olmadığıdır. Soğutma ve ısı dağılımı için daha fazla alana sahip çok daha büyük cihazlar için tasarlanan M1 yonga seti, 3DMark’ın Wild Life grafik performans testinde yaklaşık 17.000 puan alıyor. Bu, M1’in GPU’sunu, AMD’nin gelecek yıl Exynos işlemcisinde piyasaya sürülecek olan Mobil RDNA2 GPU’sundan iki kat daha hızlı yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir