AMD RX 7900 ve Nvidia RTX 40 serisi ekran kartlarının fiyatları düşüyor

Geçtiğimiz ay Çin özelinde ekran kartı satışlarının bir evvelki aya nazaran yüzde dokuz oranında yükseldiğine şahit olduk. Lakin bölümden gelen raporlar global ölçekte satışlarının evvelki yıla nazaran neredeyse yüzde 42 düştüğünü gösterdi. Bu bilgiler ışığında yeni jenerasyon AMD ve Nvidia ekran kartlarının da fiyatı düşmeye başlamış vaziyette.

Ekran kartı fiyatlı düşüyor

Almanya’nın en büyük perakendecisi olan Mindfactory’ye göre bu ay satılan ekran kartlarının ortalama fiyatı üç yıl öncesine nazaran yaklaşık yüzde 93 daha yüksek. Bu çok artış elbette yeni kuşak AMD ve Nvidia kartlarından kaynaklanıyor diyebiliriz lakin bir yandan da “ucuz” ekran kartlarının geçmişte kaldığını da görmüş oluyoruz.

Halihazırda AMD kartlarının ortalama fiyatı 600 euro, Nvidia’nın ise 825 euro düzeyinde. İki yıl evvel ise bunlar sırasıyla 3005 euro ve 398 euro seviyesindeydi. Ortalama fiyatlar son yıllarda önemli biçimde artsa da Hardware.info’ya nazaran fiyatlar aslında düşme eğiliminde. Son bilgilere nazaran AMD kart fiyatları Şubat ayında evvelki aya kıyasla yüzde 5,6, Nvidia kartların fiyatı ise yüzde 3 seviyesinde düştü.

Yeni kuşak tarafında RTX 4080 ve RX 7900XT çıkış fiyatlarından daha uyguna satılıyor. Öte yandan RTX 4090’ın fiyatı şubat ayında yüzde 6,2 düşse de hala çıkış fiyatının biraz daha üstünde satılıyor. Birebir durum AMD’nin en güçlüsü RX 7900 XTX içinde geçerli. Kartın fiyatı şubat ayında yüzde 14,4 düşse de satış fiyatı resmi çıkış fiyatından yüzde 6 daha yüksek. Ayrıyeten fiyatların önümüzdeki aylarda da düşüş eğiliminde olması bekleniyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir