Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
Bilgisayar Donanımlarının Görevi Nedir? | BilgiGemisi

Bilgisayar Donanımlarının Görevi Nedir?

Birçok insan için, bir bilgisayarın iç bileşenleri yabancı veya önemsiz görünebilir. Bilgisayarlarını perakende satış yerlerinden alan bir kişi iseniz, özellikleri kutunun yanında görebilirsiniz ve aslında içinde ne olduğuna dikkat etmiyor olabilirsiniz. Bilgisayarın bölümlerini bilmek, bilinçli satın alma kararları vermenize yardımcı olabilir.

Bilgisayar donanımları nelerdir?


Masaüstü ve dizüstü bilgisayar tipik olarak 6 temel parça veya kategoriye ayrılabilir.

İşlemci (CPU)


CPU veya Merkezi İşlem birimi, bilgisayarın beyni olarak düşünülebilir. Bilgisayarınız tarafından yapılan hesaplama işlemlerinin çoğunun idaresinden bir CPU sorumludur.


Özel veya önceden oluşturulmuş masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan CPU tipik olarak Intel veya AMD tarafından yapılacaktır. İşlemciler çeşitli çekirdek sayıları ve saat hızlarıyla gelir.


Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve uygun fiyatlı masaüstü makineleri düşük maliyetli çift veya dört çekirdekli CPU’larda çalışabilir.


Güncel oyun bilgisayarları genellikle daha yüksek saat hızlarında çalışabilen 4-8 çekirdekli işlemciye sahiptir.


İş İstasyonu ve sunucu bilgisayarları genellikle 8-32 çekirdekli işlemci kullanır


Her bir çekirdeği bir el olarak düşünün. Elleriniz ne kadar çoksa o kadar çok iş yapabilirsiniz. Saat hızını, ellerinizi ne kadar hızlı hareket ettirebileceğinizi düşünün.


Anakart


Bir bilgisayar anakartının kalbi veya omurgası olarak düşünülebilir. Ana kart, tüm sistem bileşenlerini birbirine bağlayarak her bir parçanın birlikte çalışmasını sağlar. Anakartlar, sisteminizin gereksinimlerine ve boyutuna bağlı olarak çeşitli boyutlarda gelir.

Bellek (RAM)


RAM veya Rasgele Erişim Belleği, bir bilgisayarın işletim sistemini çalıştırmak veya çalışan programları desteklemek için ihtiyaç duyduğu geçici dosyaları tutar.

Bellek tipik olarak 2 veya 4’lük setler halinde gelir, her bir çubuk belirtilen saklama miktarının yarısını içerir. CPU’lara benzer şekilde RAM çeşitli hız ve zamanlama değerleriyle birlikte gelir. Maksimum performans için yüksek bir saat hızı ve düşük zamanlama numaraları arayın.

Bir bilgisayarın çalıştırabileceği RAM türü, sistem anakartı tarafından desteklenenlerle sınırlıdır.

Depolama (HDD, SSD)

Depolama başka bir önemli PC bileşenidir. Sabit Diskiniz (HDD veya SSD), işletim sisteminizi, programlarınızı ve dosyalarınızı sakladığınız yerdir.

En yaygın depolama türleri Katı Hal Diskleri (SSD’ler) ve Sabit Disk Sürücüleridir (HDD). Daha yeni ve daha pahalı olsa da, SSD’ler HDD’lerden daha önemli performans geliştirmeleri sunuyor.

Grafik Kartı (GPU)

Bir grafik kartı tam olarak isminin ima ettiği şeyi yapar. Tüm sistem görüntülerini veya grafiklerini oluşturur ve çıkarır. Bazı CPU’larda yerleşik grafikler bulunurken, GPU’ların eklenmesi de büyük performans iyileştirmeleri sunabilir ve yoğun oyun veya render makineleri için bir zorunluluk olarak kabul edilir.

Güç Kaynağı (PSU)

Güç kaynakları, bilgisayar bileşenlerine ihtiyaç duydukları gücü sağlar. PSU’lar çeşitli boyutlarda ve watt oranlarında geliyor. PC’nizin gereken gücünü kaliteli bir PSU’dan beslemesi sistem kararlılığı ve bileşen ömrü konusunda yardımcı olabilir.

Artık genel olarak bilgisayar parçalarını anlamalısınız. PC parçaları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak, bilinçli satın alma kararları vermenize yardımcı olabilir.

Kaynak:berkeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir