Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
BIOS Ne İşe Yarar? | BilgiGemisi

BIOS Ne İşe Yarar?

BIOS ( temel giriş / çıkış sistemi ), kişisel bir bilgisayarın mikro işlemcisini, bilgisayarı açtıktan sonra başlatmak için kullandığı en temel programdır . Ayrıca, bilgisayarın işletim sistemi ile sabit disk , ekran kartı, klavye , fare ve yazıcı gibi takılı aygıtlar arasındaki veri akışını da yönetir.

BIOS, bilgisayarınızın ayrılmaz bir parçasıdır ve bilgisayarınızı aldığınızda yüklü olarak gelir. BIOS, salt okunur bellek ( EPROM ) yongası üzerindeki mikro işlemciye erişilebilen bir programdır . Bilgisayarınızı açtığınızda, mikroişlemci kontrolü EPROM’da her zaman aynı yerde bulunan BIOS programına geçirir.

BIOS ile işletim sisteminiz ve uygulamaları, bağlı giriş / çıkış aygıtları hakkında tam bilgileri (donanım adresleri gibi) anlamak zorunda kalmaz. Cihaz detayları değiştiğinde, sadece BIOS programının değiştirilmesi gerekir. Bazen bu değişiklik sistem kurulumunuz sırasında yapılabilir. Her durumda, işletim sisteminizin veya kullandığınız uygulamaların değiştirilmesi gerekmez.

Bilgisayarı açtığınızda, BIOS talimatları başlatılır. Bu talimatlar bilgisayarınızdaki RAM’i ve İşlemciyi (arızalar için) kontrol etmesini sağlar.

  • Hepsinin çalışıp çalışmadığını görmek için her bölmeyi kontrol ederek RAM’i numaralandırır.
  • RAM ve İşlemci kontrol edildikten sonra, bilgisayara bağlı diğer cihazları kontrol eder.
  • Klavye ve fare dahil tüm çevre birimlerini algılar ve önyükleme seçeneklerini denetler
  • Önyükleme seçenekleri BIOS’unuzda yapılandırılan sırayla kontrol edilir: CD-ROM’dan önyükleme, Sabit Sürücüden önyükleme, LAN’dan önyükleme vb.
  • Aygıtların önyüklemelerini sizin veya makine satıcısının BIOS’u yapılandırdığı sırayla kontrol eder.
  • Önyükleme yerleştirildikten sonra, işletim sisteminin temel parçalarını işletim sistemi için ayrılan rasgele erişim belleğine (RAM) yükleyerek bilgisayarın işletim sistemini sisteme aktarır.

BIOS’ta Değişiklik Yapmak

Gerektiğinde BIOS’ta değişiklik yapmak kolaydır. İnsanların BIOS’ta yaptığı en yaygın değişiklikler, Boot açılışını değiştirmektir. Bilgisayar önyüklenirken, BIOS’a girmek için klavyenizdeki DEL tuşuna basın. Oradan, farklı başlıklar altında gruplanmış farklı seçenekler görebilirsiniz. Gezinmek için sekme ve ok tuşlarını kullanın. Bazen gerekli öğelerin değerlerini değiştirmek için Sayfa Yukarı ve Sayfa Aşağı tuşları gerekir. İşiniz bittiğinde, değişiklikleri kaydedip çıkmak için F10 tuşuna basın. Seçenekler ekranda sağ veya alt olarak gösterilir, böylece değişiklikleri kaydetmek veya silmek için hangi tuşlara basmanız gerektiğini bilirsiniz. Seçenekler, değerleri değiştirmek için hangi tuşları kullanacağınızı da belirtir.

BIOS Nasıl Güncellenir?

Cihazlar geliştikçe bir bilgisayarın bu aygıtlarla çalışmasını sağlamak için BIOS Sürümünün yükseltilmesi gerekir. İşletim sisteminiz yeni bir çevre birimi algılayamazsa, BIOS bunun nasıl kullanılacağını bilmemesinden kaynaklanmatır. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, BIOS güncellemelerinin olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

Önce BIOS sürümünü kontrol etmelisiniz . Bu, önyükleme sırasında BIOS’a girerek, DEL tuşuna basarak yapılabilir. Bilgisayarınızın BIOS sürümünü aldıktan sonra , BIOS’u güncellemek için, BIOS’un güncellenmiş bir sürümünün olup olmadığını görmek için bilgisayar üreticisinin web sitesini ziyaret edin. Varsa indirin ve çalıştırın. İşlem genellikle BIOS çipindeki önceki tüm bilgileri siler ve yeni bilgilerle yeniden yazar.

BIOS’u yükseltirken kontrollerinizi iyi yapmalısınız. Çünkü işlem sırasında bilgisayar kapanırsa, BIOS bozulabilir ve düzeltmek için bir teknisyene ihtiyacınız olacaktır. Önyükleme CD / DVD’niz, bir güç kesintisinden sonra BIOS’un nasıl durduğuna veya BIOS’u yeniden yazarken ani bir sistemin kapanmasına bağlı olarak yardımcı olabilir veya olmayabilir.

ÖNEMLİ: Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, BIOS’unuzu güncellemeniz gerekmez. BIOS’unuzu kendiniz güncellemeye çalışmamanızı, bunun yerine bunu yapmak için daha donanımlı bir bilgisayar teknisyenine götürmenizi öneririz.

Kaynak:berkeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir