ChatGPT sohbet robotu Nvidia’yı varlıklı etti

ChatGPT özelinde başlayan yapay zekâ yardımcı teknolojileri trendi peşinden değerli dalları de sürüklemeye başladı. Kripto para tarafında AI odaklı projeler yükselişe geçerken sunucu tarafında buna yatırım yapanlar da kazanmaya başladı.

ChatGPT ve Nvidia ilişkisi

Chat GPT ve Dall-E üzere teknolojilerle başlayan yükseliş, yapay zekâ teknolojilerini destekleyen tahlillere olan ilgiyi arttırdı. Hali hazırda yapay zekâ teknolojilerine yönelik en süratli grafik tahlilleri Nvidia’da. Firma yıllardır yaptığı yatırımın meyvelerini toplamaya başladı.

Önümüzdeki periyotta yapay zekâ odaklı işlemci ve grafik ünitelerine olan talebin artacağı beklentisi Nvidia paylarına tavan yaptırdı. Firma yalnızca bir ayda paylarında yüzde 45 civarında artış yaşadı. Kurucu Jensen Huang da 18.9 milyar dolara ulaşan serveti ile bu yıl en süratli zenginleşen dolar milyarderi oldu.

Yapay zekâ teknolojilerine olan ilgi yıl içerisinde daha da artacak ve haliyle Nvidia servetine servet katacak. Yalnızca bu yıl 11 milyar dolar civarına kadar bir satış tesiri olacağı varsayım ediliyor. Intel ve AMD ise bu yarışta biraz geride kaldı.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir