Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
Ekran Kartı Nedir? Nasıl Güncellenir? | BilgiGemisi

Ekran Kartı Nedir? Nasıl Güncellenir?

Ekran kartı, bilgisayarınızın ekranlarında grafiklerin (resimler, videolar, programlar, animasyonlar, 3D) nasıl görüntülendiğini kontrol eden ve geliştiren bir parçasıdır.

Genellikle, grafik bileşenleri, bilgisayarın ana kısmı olan anakart üzerindeki bir yuvaya takılan ayrı bir kartta bulunur. Bu yüzden grafik bileşenleri genel olarak grafik kartı olarak adlandırılır . Bazen grafik kartı bileşenleri doğrudan ana karta inşa edilir.

Grafik sürücüsü

Grafik sürücüsü, işletim sisteminizin ve programlarınızın bilgisayarınızın grafik donanımını kullanmasını sağlayan yazılımdır. PC oyunları oynarsanız, donanımınızdan en iyi performansı almak için bilgisayarınızın grafik sürücülerini güncel tutmalısınız.

Grafik Sürücülerinizi Neden Güncellemelisiniz?

Bilgisayarınızın ana kartındaki, ses kartındaki ve ağ sürücülerindeki güncellemeler genellikle hız artışı sağlamaz. Sıklıkla nadir görülen hataları giderir, ancak dürüst olmak gerekirse, sık sık yeni böcekler ortaya çıkarır. Yani, işler yolunda giderse, genellikle onu rahatsız etmeye değmez.

Ancak, grafik kartınız için güncelleştirilmiş sürücüler, GPU veya video kartı olarak da bilinen durum böyle değil. NVIDIA ve AMD’nin her ikisi de, özellikle yeni oyunlar için genellikle büyük performans geliştirmeleri sağlayan yeni grafik sürücüleri sunar. Intel tümleşik grafik performansı konusunda daha ciddi hale geldiğinde, daha sık video sürücüsü güncellemeleri de yayınlamaya başladılar.

Güncelleştirilmiş grafik sürücülerinde bu tür performans artışları nadir değildir. Yeni oyunlar dikkat çekerken, bazı eski oyunlar bile güncellenmiş sürücülerle performansında önemli bir artış görüyor.

Elbette, bilgisayarınızda hiçbir zaman PC oyunları oynamıyorsanız ve 3D grafik performansını önemsemiyorsanız, grafik sürücülerinizi gerçekten güncellemeniz gerekmez.

Grafik Kartınızı Tanımlama

Yerleşik ve üçüncü taraf sistem bilgileri yardımcı programları da dahil olmak üzere, bilgisayarınızın grafik donanımını tanımlamanın bir çok yolu vardır . Ancak, en kolay yol muhtemelen Başlat’ı tıklatmak, arama kutusuna “Sistem Bilgisi” yazıp Enter tuşuna basmaktır.

“Sistem Bilgisi” penceresinde, sol tarafta “Ekran” kategorisine gidin. Sağ tarafta, grafik adaptör modelinizi “Adaptör Tipi” veya “Adaptör Açıklaması” girişlerinde arayın.

Dizüstü bilgisayarda hem Intel hem de NVIDIA donanımını görüyorsanız, dizüstü bilgisayarınız muhtemelen pil ömrü için daha iyi Intel grafikleri ve oyun performansı için daha iyi NVIDIA grafikleri arasında akıllıca geçiş yapmak için anahtarlama teknolojisini kullanıyordur. Bu durumda, oyun performansınızı artırmak için NVIDIA sürücülerinizi güncellemek isteyeceksiniz.

En Yeni Ekran Kartı Güncellemeleri

Dizüstü bilgisayarlara entegre bazı grafik donanımı türleri için (dizüstü bilgisayar GPU’ları olarak da bilinir), sürücüleri doğrudan grafik adaptörü üreticisinden alamayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar üreticinizden güncelleştirilmiş sürücüler edinmeniz gerekebilir ve bunlar düzenli olarak güncelleme yayınlamayabilir.

Ancak, genellikle güncellenmiş grafik sürücülerini grafik donanım üreticinizin web sitesinden edinebilirsiniz:

Aygıt Yöneticisi penceresinde görüntülenen bilgisayarınızın grafik kartının tam modelini seçmeniz gerekecektir.

Başlıca üç üreticinin tümü için, adaptörünüzün ayrıntılarını web sitesine girebilir ve doğru sürücüleri doğrudan indirebilirsiniz.

Eski grafik donanımınız varsa, sonsuza dek desteklenmediğini unutmayın. Üreticiler daha sonra eski donanımı, optimize etmeyi ve güncellemeyi bıraktıkları kararlı bir sürücü sürümüne taşır. Grafik donanımınız beş yaşındaysa, en iyi duruma getirilmiş sürücülerin artık serbest bırakılmaması olasıdır. Donanımınızın ne kadar süreyle desteklendiği üreticisine bağlıdır.

Kaynak:berkeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir