Nvidia doğruladı! Discord ekran kartı belleğini kısıtlıyor: İşte tahlili

Bilgisayarınızın son vakitlerde oyun performansının düştüğünü fark ettiyseniz, bunun nedeni Discord olabilir. Bugün Nvidia, Discord için paylaşılan son güncellemenin ekran kartlarında bellek kısıtlamasına neden olduğunu açıkladı. Yeni keşfedilen sorun, oyunları başlatırken VRAM’in tam saat suratına ulaşmasını engelliyor.

Discord, ekran kartı performansını düşürüyor

Bildirilenlere nazaran Nvidia, kelam konusu sorunu gelecekteki bir güncellemeyle çözmeyi planlıyor. Fakat teknoloji devi, kullanıcılar için erken bir düzeltme prosedürü de paylaştı. Bu bağlamda kullanıcıların ”GeForce 3D Profile Manager” uygulamasını indirmesi gerekiyor. İşte atmanız gereken adımlar:

Programı kurup açtıktan sonra, “SLI Profillerini Dışa Aktar”ı seçin. Bir belge gezgini penceresi göründüğünde, belgeyi dışa aktarmak ve kaydetmek için bir pozisyon seçin. Akabinde belgeyi Not Defteri’nde açın ve “Discord” için arama yapın. “Profil ‘Discord'” ile başlayan ve “EndProfile” ile biten bir kısma ulaşacaksınız.

En altta, “EndProfile”ın çabucak üstüne ve “Setting ID_0x809d5f60 = 0x10000000″in altına “Setting ID_0x50166c5e = 0x00000000” yazın. Ardından, profili bir .txt evrakı olarak kaydedin, 3D Profil Yöneticisine dönün ve “SLI Profillerini İçe Aktar”ı seçin. Buradan düzenlediğiniz evrakı seçerek performans meselesinin önüne geçebilirsiniz.

Nvidia, sorunun kaynağı yahut ne vakit çözüleceğine dair ayrıntılı bir bilgi paylaşmadı. Lakin bunun sebebi kısa mühlet evvel RTX 40 ekran kartları için platforma eklenen AV1 kodek dayanağı olabilir.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir