Ocak 2023 için Steam Donanım Anketi açıklandı: AMD yükselişte

Steam tarafından aylık olarak paylaşılan Steam Donanım Anketi‘nin Ocak ayı dataları paylaşıldı. Steam kullanıcılarını temel alan liste, işletim sistemi, ekran kartı ve işlemciler ortasında yaşanan rekabetin son durumunu gösteriyor. Gelin anketin sonuçlarına gelin daima bir arada bakalım

Steam Donanım Anketi’nin Ocak ayı dataları paylaşıldı

Ekran kartı sıralamasına nazaran Kasım ayında GTX 1060’ın tahtını ele geçirmeyi başaran GTX 1650, Ocak ayında ufak bir artış ile Steam kullanıcıları tarafından kullanılan en tanınan ekran kartı olmaya devam ediyor. Hatırlayacak olursak Aralık ayı bilgilerinde orta düzey RTX 30 modelleri büyük bir yükseliş göstermişti. 

AMD’de yükseliş başladı

Ocak ayında ise dizüstü RTX 3060 (%0,44) büyük bir ivme yakalasa da, RTX 40 ailesinin piyasaya sürülmesi ile bir arada Ampere serisindeki yükselişin yavaşladığını görüyoruz. Bu bağlamda RTX 4090 yüzde 0,23’lük bir hisse ile listeye giriş yaparken, GeForce RTX 3060 Ti ve GeForce RTX 3070 toplam kullanıcı tabanının yüzde 5’inden fazlasını temsil ediyor. AMD’nin yeni Radeon RX 7000 serisi ise şimdi Ocak ayı listelerine dahil olmadı. 

İşlemci sıralamasına gelirsek, bilmeyenler için kısa mühlet evvel her iki şirket yeni kuşak işlemcilerini piyasaya sürdü. Buradaki ivme ise AMD’ye dönmüş durumda. Ocak ayında rakibinin yüzde 0,68 hissesini ele geçiren AMD, görünüşe nazaran Ryzen 7000 serisinde yapılan indirimler ile kullanıcı kazanmaya devam edecek.

Anketin işletim sistemi tarafında yüzde 66,09’luk bir oran ile Windows 10’un liderliği sürüyor. Ocak ayında kullanıcı kaybetmeye devam eden işletim sistemini ise, yüzde 2,03’lük büyük bir artışla toplam 31,59 paya sahip olan Windows 11 takip ediyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir