Samsung, büyük düşüşe karşın yatırımlarını azaltmayı planlamıyor

Samsung, kısa bir mühlet evvel 2022 yılının son çeyreği ve tam yıl bilgilerini açıkladı. Şirket hem son çeyrekte hem de yıl genelin kârlılık manasında kayıp yaşadı. Samsung için en kıymetli gösterge ise gelirlerin rekor düzeye ulaşmış olması. Bu bilgiler ışığında Samsung, kârlılığında düşüş yaşasa da yatırımlarını düşürmeyi planlamıyor.

Samsung, teknoloji yatırımlarını azaltmayacak

Yıllık bilgilerin açıklandığı sırada Samsung, yarı iletken çipler, akıllı telefonlar, TV’ler ve başka taşınabilir aygıtlara olan talepteki düşüşe karşın yatırımlarını azaltmayacağını yineledi. Firma içinde bulunulan durumu geleceğe hazırlanmak için şahane bir fırsat olarak görüyor. Hasebiyle Güney Koreli teknoloji devi orta ve uzun vadeli talebi karşılamak için gerekli altyapı ve yarı iletken çip üretim fabrika yatırımlarına devam edecek.

Samsung, çip araştırma ve geliştirmeye yönelik toplam harcamalarının 2022’ye kıyasla artacağını tabir ediyor. Şirket, “üretim teknolojisinde rekabet gücümüzü artırmak ve üretim teknolojimizi erkenden istikrara kavuşturmak için” Ar-Ge yatırımlarını artıracağını açıkladı. Bilindiği üzere TSMC’den sonra en büyük yarı iletken üreticisi Samsung ve firma bu alanda liderliği almak için uzun bir müddettir mega yatırımlar gerçekleştiriyor.

Samsung, 2022’nin 4. çeyreğinde 57,21 milyar dolar gelir ve yaklaşık 3,5 milyar dolar işletme kârı bildirdi. 2022 yılı genelinde ise Samsung, kendileri için rekor düzeyde 245 milyar dolar gelir ve 35,22 milyar kâr elde etti.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir