Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
Sata Ne İşe Yarar | BilgiGemisi

Sata Ne İşe Yarar

Son on yılda bir masaüstü PC veya dizüstü bilgisayara sahipseniz, SATA ( Seri ATA ) uyumlu bir donanıma sahip olduğunuzu garanti edebilirsiniz . Bir sabit sürücü (HDD), yarıiletken sürücü (SSD) veya optik sürücü olup olmadığı – neredeyse hepsi çok yakın zamana kadar SATA kullandı. SATA Nedir? Kısacası, depolama alanıyla ilgili her şeyin ana kartınıza bağlanma şeklidir.

Yüksek hızlı sürücüler için daha yeni standartlar mevcut olduğundan, bu her zaman böyle değildir. Ancak, PCIe ve NVMe ile birlikte SATA, özellikle daha büyük boyutlu HDD’ler ve SSD’ler söz konusu olduğunda, hala önemli bir oyuncu.

Veri ve güç

Her ne kadar “SATA” cihazı olarak adlandırılan sayısız bilgisayar ürünü olsa da, kendilerini SATA arabirimini kullandıkları için kullanmalarının nedeni budur. Diğer bir deyişle, onları bilgisayarın geri kalanına bağlayan kablolar, sürücüdeki bir SATA bağlantı noktasına ve ana karttaki diğer bağlantı noktalarına bağlanır.

SATA konektörleri tipik olarak tekil bir bağlantı noktası veya konektör olarak tanımlansa da, SATA aslında iki kişiyi kapsar: veri konektörü ve güç konektörü. Eski kısa, “L” şeklinde, yedi pimli konektörken, ikincisi daha uzun, 15 pimli konektör – ikisinin uzun olanı “L”.
Her iki konektör de bağlantıya izin verdiği sürücülerde tersine çevrilme eğiliminde olup, ilgili “L” tabanları birbirine bakmaktadır. Uzunluğun ötesinde, kendilerine bağlanan kablolarla birbirlerinden ayrılabilirler. SATA veri kablosunun hemen hemen her zaman düz, tek bantlı bir kabloya uzanan katı plastikten yapıldığı durumlarda, SATA güç konektörü, başından farklı renkteki çoklu, ince, yuvarlak kablolara uzanacaktır.

SATA cihazlarının çalışması ve her ikisinin de farklı işler yapması için her iki kablo da gereklidir. Veri kablosu, bilgisayarın geri kalanına yüksek hızlı bağlantı sağlar, istendiği gibi ileri ve geri bilgi aktarılırken, güç kablosu sürücüye ilk etapta elektrik vermesini sağlar.

SATA nesilleri nelerdir?

Son yıllarda bilgisayarların çoğu SATA cihazlarını kullanmış olsa da, dikkat edilmesi gereken birkaç farklı tür var. SATA ilk olarak 2000 yılında tanıtıldı ve eski PATA şerit kabloların yerini aldı. 2003 ve yine 2004 ve 2008 yıllarında revize edildi ve SATA’yı üçüncü versiyona getirdi – genel olarak SATA III veya 3.0 olarak adlandırıldı. Bu standartlar, hızı arttırdı ve daha hızlı ve daha güvenilir depolama sürücülerine olanak sağlamak için ek özellikler ekledi, ancak SATA konektörünün fiziksel görünümünü değiştirmedi. SATA III, günümüzde kullanılan en yaygın SATA arayüzüdür.

Ancak yıllar içinde birkaç alternatif SATA arayüzü olmuştur. Dizüstü bilgisayarlar için mSATA 2011’de piyasaya sürüldü. Bu teknolojinin en son nesli M.2 standardıdır, ancak bu sürücülerden en hızlı olanı mSATA arayüzünün ötesine geçmiştir ve şimdi daha yüksek performans için PCIexpress bağlantı noktalarından faydalanmaktadır.

SATA Express, SATA III ve PCIexpress sürücüleri ile çapraz uyumluluk için izin verdi, ancak popüler bir seçenek değildi, eSATA harici sürücüler için SATA benzeri hızlar sunuyordu. Günümüzde çoğu yüksek hızlı harici sürücü , genellikle Tip-C konektör standardıyla birlikte USB 3.0 bağlantıları kullanır.

SATA bugün ne kadar önemli?

SATA, 2008’de PC pazarının neredeyse tamamen doygunluğuna ulaşmasına rağmen , standardı kullanan tüm sürücülerin yüzde 99’u kadar, bugün mutlaka böyle bir durum söz konusu değil. Birçok küçük dizüstü bilgisayarın ve tabletin ana depolaması için dahili flash bellek kullanacağı durumlarda, üst seviye masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar artık daha yüksek performans sağlamak için PCIexpress gibi daha hızlı standartlar kullanacak.

SATA, özellikle çok terabayt aralığındaki daha büyük sabit sürücüler ve SSD’ler için hala önemli bir bağlantı standardıdır, ancak performansı tercih edenler için, daha yeni M.2 ve NVMe  sürücüleri tercih edilir. Daha pahalıdırlar, ancak bir SATA portu yerine PCIexpress yuvasına takmak, SATA kablolarının sınırları ile kısıtlanmayan ve sürücülerin çok daha hızlı veri hızlarında çalışmasına izin veren bir bağlantı sağlar. Bazıları için, saniyede gigabayt veri kadar hızlı, 600 MBps’lik sabit SATA III sınırına kıyasla.

Kaynak:berkeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir