Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
Sıvı Soğutma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? | BilgiGemisi

Sıvı Soğutma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Bilgisayarlarda, su soğutma, bilgisayar işlemcilerinin ve bazen grafik kartı gibi diğer bileşenlerin sıcaklığını soğutma ortamı olarak hava yerine su kullanarak düşürmek için kullanılan bir yöntemdir . İşlemci hızları son yıllarda önemli ölçüde arttı. Sonuç olarak, işlemciler tarafından verilen ısı ve fanlar gibi ekipmanlarla ilişkili gürültü de güvenli bir sıcaklıkta çalışmaya devam etmek için kullanılır. Su ısıyı havadan yapabileceğinden yaklaşık 30 kat daha hızlı iletebildiğinden, bir su soğutma sistemi işlemcinin daha yüksek hızlarda çalışmasını sağlarken sistem gürültüsünü önemli ölçüde azaltır. Bazı endüstri uzmanları, su soğutma sistemlerinin yakın gelecekte kişisel bilgisayarlar için standart hale geleceğini tahmin ediyor.

Su soğutma sisteminin basit bir örneği: Bir pompa, suyu işlemciye bağlı bir su bloğundan ( ısı emiciye benzer bir cihaz) dolaştırır ; orada, işlemciden gelen ısı suya geçer. Isıtılan su, bilgisayar kasasının arkasındaki bir radyatöre devam eder ve yerini soğuk suyla değiştirir. Radyatördeki sudan gelen ısı, bilgisayarı çevreleyen havaya dağılır. Su ortam sıcaklığına soğuduğunda tekrar sistemden çevrilir.

Su soğutma, veri merkezinin özel gereksinimlerini karşılamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır . Veri merkezlerine, özel olarak tasarlanmış bir alan yerine, genellikle en uygun alan tahsis edildiğinden, sunucular çok küçük bir alanda veya yeterince havalandırılamayan bir alanda bulunabilir. Ayrıca, blade sunucuları (yoğun yapılandırılmış) gibi bazı veri merkezi teknolojileri, veri merkezinin soğutma sistemi üzerinde daha fazla stres yaratmaktadır.

Ancak su soğutması kendi sorunlarını veri merkezine ve faydalarına getiriyor. Genellikle ilave tesisat gerekir. Su soğutma, veri merkezi tasarımının esnekliğini sınırlandırabilir, çünkü su tesisatına bağlı sistemler kolayca yeniden düzenlenemez. Elektronik sistemlerin ve suyun kombinasyonu da olağanüstü durum kurtarma planlamasını ( DRP ) zorlaştırıyor . Örneğin, yöneticilerin pas veya sızıntı gibi potansiyel problemlerle nasıl başa çıkacaklarını önceden bilmeleri gerekir. Elektrik sistemlerini ve suyu bir araya getirme korkusu, su soğutmasının kabul edilmesinin bir başka yoludur.

Doğal zorluklara rağmen, birçok endüstri uzmanı, su soğutmasının veri merkezinin kaçınılmaz geleceği olduğunu tahmin ediyor. New York merkezli Shen, Milsom ve Wilke Inc.’in Interport Bölümü başkanı Robert E. McFarlane’ye göre, “Paranoia piyasada çok az su soğutmalı ekipman bulunmasının sebebidir. Teknolojilerle evlenme eğilimindeyiz. biliyoruz ve rahat ediyoruz, ama bu yoğunluğu sıvı halde taşımadan soğutamayacağınız noktaya geliyor. “

Su soğutma yeni bir şey değildir – otomobiller ve ana bilgisayarlar uzun yıllar su soğutma sistemleri kullanmaktadır. Bununla birlikte, su soğutma, binalar için çevre dostu klima sistemleri gibi bazı yeni ve yenilikçi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Su soğutma bazen sıvı soğutma olarak adlandırılır , çünkü bazen su yerine veya su yerine çeşitli başka maddeler de kullanılır.

Kaynak:berkeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir