Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
SSD İle HDD Arasındaki Fark Nedir? | BilgiGemisi

SSD İle HDD Arasındaki Fark Nedir?

Bir SSD (solid-state drive), yarıiletken flash bellekte kalıcı veri depolayan kalıcı bir depolama ortamı türüdür. İki temel bileşen bir SSD’yi oluşturur: bir flash kontrolcüsü ( flash controller ) ve NAND flash bellek yongaları. SSD kontrol cihazının mimari yapılandırması, sıralı ve rastgele veri talepleri için yüksek okuma ve yazma performansı sağlayacak şekilde optimize edilmiştir. SSD’ler bazen flash sürücüler veya solid-state drive diskler olarak da adlandırılır.

Sabit disk sürücüsünden ( HDD ) farklı olarak, SSD’nin ayrılması veya dönmesi için aşağı veya hareketli parçaları yoktur. Geleneksel bir HDD, aktüatör adı verilen mekanik bir kol üzerinde okuma / yazma kafalı bir döner diskten oluşur . HDD mekanizması ve sabit disk entegre bir ünite olarak paketlenmiştir. İşletmeler ve bilgisayar üreticileri, SSD’ler şimdilerde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın olmasına rağmen, daha düşük birim maliyetleri ve daha yüksek ortalama dayanıklılıkları nedeniyle, eski disklerin kullanımı yine de oldukça fazladır

Dönen bir HDD sürekli kullanımdaki en eski depolama ortamlarından biri olan verileri manyetik olarak okur ve yazar. Bununla birlikte, manyetik özellikler mekanik bozulmalara neden olabilir. Bir SSD, tersine, verileri, silikondan üretilmiş, birbirine bağlı flash bellek yongalarının bir alt tabakasına okur ve yazar.

SSD’ler nasıl çalışır?

Her veri bloğuna tutarlı bir hızda erişilebilir. Ancak, SSD’ler yalnızca boş bloklara yazabilir. Bu sorunu aşmak için, SSD’ler aşınma dengeleme, aşınma seviyelendirme veya çöp toplama yöntemlerini kullanabilir. Ancak yine de, SSD performansı zamanla yavaşlayabilir. Aşınma dengeleme yükü flash hücrelerini dengelerken , çöp toplama işlemi işlemdeki eski dosyaları siler.

SSD’ler üç ana tip hafıza kullanır: tek, çoklu ve üç seviyeli hücreler. Tek seviyeli hücreler aynı anda bir bit veri tutabilir – bir veya sıfır. Tek seviyeli hücreler ( SLC ) en pahalı SSD şeklidir, ancak aynı zamanda en hızlı ve en dayanıklı olanıdır. Çok seviyeli hücreler ( MLC ), hücre başına iki bit veri tutabilir ve SLC ile aynı miktarda fiziksel alanda daha büyük miktarda depolama alanına sahip olabilir. Bununla birlikte, MLC’ler daha yavaş yazma hızlarına sahiptir. Üç seviyeli hücreler ( TLC ), bir hücrede üç bit veri tutabilir. TLC’lerin fiyatı daha düşük, ancak daha yavaş yazma hızı ve daha az dayanıklılık var. TLC tabanlı SSD’ler, daha fazla flaş kapasitesi sunar ve  hücre içinde sekiz duruma sahip olmalarından dolayı bit çürüklüğü olasılığı daha yüksek olmasına rağmen, MLC veya SLC’den daha ucuzdur.

SSD mi? HDD mi?

SSD performans olarak size oldukça iyi geri dönüş yapacaktır. HDD’ye göre yazma-okuma hızı çok daha yüksektir. Bilgisayarınızın açılış hızından, dosya veri alışverişine kadar pek çok olumlu etkisi vardır. Fakat fiyat olarak incelediğimizde SSD’lerin düşük kapasitelileri bile HDD’den pahalıdır. Fakat alacağınız verimle karşılaştırdığımızda SSD kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kaynak:berkeajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir