Yeni şoför güncellemesi AMD Radeon RX 6000’e radikal performans artışı getiriyor

AMD‘nin yakın vakitte piyasaya sürdüğü Radeon Software: Adrenalin Edition Driver 23.2.1 şoförleri, 3DMark DXR testinde Radeon RX 6000 ekran kartlarının ışın izleme performansına büyük bir gelişme getiriyor.

Radeon RX 6000 serisi kartlara sahip olanlar AMD tarafından iki ayı aşkın bir süredir yeni şoför güncellemesi bekliyordu. Lakin görünüşe nazaran AMD, bu uzun periyodik bekleyişi unutturacak cinsten bir performans kazanımı vadediyor. Özellikle ışın izleme testlerinde kimi değerli performans artışları elde edilmiş üzere görünüyor.

Radeon RX 6000 serisine şoför dopingi

Bir kullanıcı Radeon RX 6800 XT üzerinde yaptığı testlerde 3DMark DirectX Raytracing performansının 26,20 FPS’den 36,20 FPS’ye yükseldiğini paylaştı. Hasebiyle sentetik testlerde yeni Software: Adrenalin Edition Driver 23.2.1 sürücüler neredeyse yüzde 40’a varan RT performans artışı getiriyor.

Bu ortada kullanıcı FSR2 etkinken 1440p‘de 59 FPS aldığı Dying Light 2 üzere oyunlarda da yeni şoförün performansını test etti. En son şoförlerle kart, tıpkı grafik yapılandırmasında ve tıpkı sahnede 72 FPS elde ediyor. Burada da yüzde 22’ik bir performans artışı kelam konusu.

AMD, Radeon RX 6000 serisi kartlarda ışın izlemede hakikaten büyük bir performans artışı elde ederse bu, kart sahipleri için hayli düzgün bir sonuç olacaktır. Lakin belirtmekte yarar var, yapılan testlerin kapsamı son derece dar ve her oyunda bu türlü bir performans artışının olmayabileceği unutulmamalı. Çünkü AMD, şoför sayfasında bu türlü radikal bir performans artışından bahsetmiyor. Çünkü AMD’nin resmi sayıları son iki güncelleme ortasındaki performans kazanımını yüzde 1 ila yüzde 18 olarak belirtiyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir