Sıradaki içerik:

İcra ve İflasa Yeni Düzen

e
sv

Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum…

188 okunma — 19 Nisan 2021 13:06

Dolar/TL 8.10 düzeyinin altındaki yatay seyrine devam ediyor. İç piyasada bugün açıklanacak kıymetli bir bilgi bulunmazken global piyasalar ve Hazine ihaleleri izlenecek.

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 19 düzeyindeki siyaset faizini sabit tutan lakin önümüzdeki periyotta faiz indirimlerine kapı aralayan kararı sonrası 8 düzeyinin üzerindeki yatay seyrini sürdürdü.

Küresel piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi ve indirim beklentilerine karşın yüzde 19 düzeyindeki siyaset faizi TL’yi destekleyen ana ögeler olarak öne çıkıyor.

İç piyasalarda Hazine’nin bu hafta gerçekleştireceği toplam beş borçlanma takip edilirken bunların ikisi bugün gerçekleşecek.

Geçen hafta gerçekleşen PPK kararı akabinde bankanın enflasyon telaffuzları açısından ay sonundaki enflasyon raporunun ehemmiyeti artarken bankacılar CDS’lerdeki düşüşe dikkat çekiyorlar.

Faizin en azından bir ay daha yüzde 19 ile dünyadaki en yüksek oranlardan biri olacağı bilgisi ile Hazine tahvil getirileri hudutlu gerilerken en besbelli düşüş CDS’de gerçekleşti. CDS geçen haftadan bugüne 50 baz puan düştü.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB liderinin misyondan alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 399/404 düzeyinde.

ABD TAHVİLLERİ 5 HAFTANIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Dolar, Fed’in enflasyondaki rastgele bir artışın süreksiz olabileceği görüşünü tekrarlamasının akabinde en önemli para üniteleri karşısında bir ayın taban düzeyine yakın seyrederken, ABD Hazine tahvil getirileri beş haftanın en düşük düzeyine süreç gördü.

MEVCUT BİR DENGE OLUŞTU

TCMB’nin adımlarının akabinde piyasalarda Hazine borçlanmalarına gelecek yabancı ilgisinin takip edileceğini belirten bir bankanın döviz masası işlemcisi, ‘ABD faizlerindeki düşüş, doların 1 ayın en düşük düzeyinde süreç görmesi ve yüzde 19 düzeyindeki nominal faiz TL’yi destekliyor’ dedi ve ekledi: ‘TCMB lider değişiminden bu yana en yüksek 8 milyar dolara ulaştığını hesapladığımız yabancı swap çıkışları 7.5 milyar dolara gerilemiş görünüyor. Bu değerli bir gösterge. Tüm problemler ortadan kalkmamış olsa da mevcut bir istikrarın oluştuğunu gösteriyor.’

Hazine bugün 2 yıl vadeli gösterge tahvil olan 9 Kasım 2022 itfalı ve 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilleri yine ihraç edecek. Bu ay ki borçlanma programının yaklaşık 17 milyar TL’sini tamamlayan Hazine yarın 2 ihale ve 1 direkt satış ile bu hafta toplam 5 borçlanma gerçekleştirecek. Hazine Nisan’da 33 milyar TL borçlanma programlıyor.

CORONA ETKİLERİ DE TAKİP EDİLİYOR

Piyasalarda corona virüsünün Türkiye ve dünya ekonomilerine tesiri de takip ediliyor. Türkiye’deki corona virüsü salgınında günlük vefat sayısı dün 318’e yükselirken, olay sayısı 55,802 ile son periyottaki doruğuna yakın gerçekleşti.

Reuters tarafından yapılan yeni olayların yedi günlük ortalaması hesaplamasına nazaran Türkiye dünyada en çok yeni hadisenin görüldüğü dördüncü ülke pozisyonunda bulunuyor.

BORSA

Tacirler Yatırım tarafından hazırlanan teknik tahlilde cuma günü dar bir bantta süreç gören BIST-100 endeksinin günü
1.408’den tamamladığı hatırlatılarak, “Saatlik göstergeler yatay bir seyir içinde olup günlük bazlı göstergeler ise çok satım bölgesinden üst istikametli hareket etmektedirler.

5 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapanış yapan BIST-100 endeksi 22 günlük hareketli ortalaması olan 1.426’nın üzerinde kapanış yapması durumunda orta vadeli yükseliş trendine girmiş olacağız.

Bugün yükseliş hareketlerinde takip edilecek birinci direnç düzeyi 1.421’de olup bir sonraki direnç düzeyi 1.435’te bulunmaktadır. Satışlarda takip edilecek dayanak düzeyleri ise 1.402 ve 1.391’de bulunmaktadır.” denildi.

DOLAR

Ikon Menkul tarafından hazırlanan teknik tahlilde şu tabirlere yer verildi:

Dolar/TL yeni haftanın birinci süreç gününe hafif alıcılı başladı. Ekonomik bilgi takviminde bilgi akışının sakin olacağı süreç gününde paritede alıcılı seyrin sürmesi halinde siyah alçalan trend çizgisi ve 8.1113 bölgesi birinci direnç bölgeleri olarak izlenebilir.

Bu bölgenin üst istikamette kırılması halinde ise 8.1600 ve 8.2256 düzeyleri sonraki direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Mümkün aşağı yönelimlerde ise 8.0526 ve yüzde 38.2 fibonacci bölgesi olan 7.9787 düzeyi takviye bölgeleri olarak takip edilebilir.

ALTIN

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan altın tahlilinde, “Alıcıların baskın olduğu ons altında üst istikametli eğilimin bugün de devam etmesi halinde 1785 direnci takip edilebilir. Bu düzeyin kırılması durumunda 1796 düzeyi ikinci direnç olarak hedeflenebilir. Satışların kuvvetlenmesi halinde ise sırasıyla 1765 ve 1755 dayanakları test edilmek istenebilir.” tabirlerine yer verildi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli