Sıradaki içerik:

Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum…

e
sv

Ekonomik Kriz Virüsü Solladı

212 okunma — 19 Nisan 2021 13:20

Ekonomik krizin getirdiği açmaz vatandaşa coronavirüsteki üçüncü dalgayı unutturdu. Her 10 vatandaştan üçüne nazaran Türkiye’nin en değerli sorunu iktisat olurken, salgın gündemde ikinci sıraya düştü.

Salgının üçüncü dalgasını dünyanın en çok olay açıkladığı ülkeler listesinde doruğa tırmanarak atlatmaya çalışan Türkiye’de, vatandaşın gündemi hastalık değil ekonomik darboğaz oldu. Kapanma tedbirlerinde devlet dayanakları yetersiz kalırken, işten çıkarma yasaklarına karşın gerçekleştirilen uygulamalar ile fiyatsız müsaade kıskacındaki vatandaşların yüzde 30.6’sına nazaran Türkiye’nin en büyük sorunu iktisat. Saros Araştırma tarafından gerçekleştirilen mart ayı Türkiye Gündemi ve Siyaset araştırmasında Türkiye’nin en kıymetli gündemi nedir sorusuna vatandaşların yüzde 29.8’i koronavürüs salgını karşılığını verirken, yüzde 14.5’i ise “hükümet” dedi. Araştırmaya nazaran, AKP seçmenlerinin yüzde 24.5’i, MHP seçmenlerinin ise yüzde 56.3’ünün de birinci gündemi iktisat oldu.

KUTUPLAŞMA EKONOMİK

Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise Türkiye’deki kutuplaşma iklimi ve bunun altında yatan sebeplere ait cevaplar oldu. Türkiye’de siyasi ve toplumsal kutuplaşma olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 79.4’e ulaştı. Kutuplaşma olduğunu düşünenlerin yüzde 44.3’ü bunun ekonomik ve sınıfsal farklılıklardan oluştuğunu düşünüyor. Kutuplaşmanın temelinde siyasi lisan ve ideolojinin olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 39.6 olarak gerçekleşti. Seçmen bazında bakıldığında ise 10 CHP seçmeninden 9’u kutuplaşma olduğunu belirtirken, 10 AKP seçmeninden 4’ü fikrinin olmadığını beyan etmiş.

Vatandaşın beklentisi hak, adalet ve özgürlük

Vatandaşın siyasi parti ve başkanlarından en büyük beklentisi yüzde 31.8 ile adalet, yüzde 19.4 ile eşitlik oldu. Kutuplaşma sıkıntısının hak, adalet ve özgürlüklerin genişletilmesi ile çözülebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 49.6. Halkın yüzde 34’ü siyasi başkanların yapan ve birleştirici bir lisan kullanmasını istiyor. AKP seçmeninin yüzde 45’i siyasi önderlerden birleştirici ve yapan bir lisan beklediğini belirtti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli