1Password, şifre kullanımına gerek duymayan tahlilini duyurdu

1Password, yapmış olduğu duyuruda çok yakında biyometrik tabanlı geçiş anahtarı teknolojisini kullanmaya başlayacağını açıkladı. Geçiş anahtarları sayesinde 1Password hesapları oluşturulacak ve oturum açılabilecek.

Geçiş anahtarı nedir?

Geçiş anahtarları kısaca, parolaların çağdaş alternatifi olarak tanımlanabilir. Geçiş anahtarları, kullanımı daha kolay, çalınması yahut kırılması daha sıkıntı ve oturum açmayı daha süratli, daha inançlı hale getirmek için tasarlanan açık standartlar üzerine kurulmuşlardır. Halihazırda Apple, Google ve Microsoft üzere şirketler geçiş anahtarı entegrasyonlarını da duyurmuş durumda.

Bu yaz kullanıma açılacak

1Password’ü şifre olmadan açmak yeni bir şey değil. Biyometri tabanlı araçlarla (FaceID, Windows Hello, Android Fingerprint) zati uygulamaya giriş yapılabiliyor. Fakat günümüzde biyometri ne kadar kullanışlı olsa da aslında parolanın yerine geçmiyor; yalnızca maskeliyorlar. Geçiş anahtarı ise, eşsiz biyometrik verilerinizi kullanarak tamamen şifresiz bir kullanım sunuyor. Bir parola idare uygulaması olan 1Password’ü şifresiz olarak kullanmak garip gelse de temelinde bu en emniyetli yol.

1Password, geçiş anahtarı özelliğini bu yaz kullanıma alacaklarını ve yeni hesap oluşturmada bunun ön plana çıkartılacağını söylüyor. 1Password, bir gecede büsbütün parolasız kullanıma geçmeyecek lakin şirketin baş eser sorumlusu Steve Won, bu özelliği vurgulayacaklarını tabir ediyor. Ek olarak 1Password, kullanıcı tarafından oluşturulan şifrelerin bilakis geçiş anahtarlarının aygıtlarda oluşturulacağını, depolanacağını ve servisin bulut hizmetiyle paylaşılmayacağını belirtiyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir