Ads.txt Sorunu WordPress Çözümü RESİMLİ ANLATIM

Ads.txt sorunu, adsense onayı alan sitelerin kazançlarını azaltabilecek bir sorundur. Bu nedenle site sahipleri adsense hesaplarına girdiklerinde ”Kazançlarınız risk altında: Gelirinizin ciddi oranda olumsuz etkilenmesini önlemek için bazı ads.txt dosyası sorunlarını düzeltmeniz gerekir.” şeklinde bir uyarı ile karşı karşıya gelirler. Bu sorunu çözmek için ise wordpress tabanlı siteler için oldukça basittir. Bir eklenti yardımı ile ads.txt sorunu çözümü elde edebiliriz.

Ads.txt Sorunu İçin Hangi Eklentiyi Kullanmalıyız

ads.txt sorunu

Ads.txt sorunu çözümü içinv Ads.txt Manager eklentisini kurmak yeterli olacaktır. Bunun için wordpress admin paneline girip sırasıyla şu adımları uygulamanız gerekmektedir. Eklentiler>Yeni Ekle. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

ads.txt sorunu çözümü

Yukarıdaki resimde işaretli yerde Eklentilerde ara kısmına Ads.txt Manager yazıp entere basmanız gerekmektedir. Çıkan eklentilerden iki resim önce paylaştığımız Ads.txt manager eklentisine ait eklenti resmini ( Yeşil Arka Plan Ortasında Mavi Tik ) bulup yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise ads.txt sorunu çözümü için WordPress admin panelini açıp sırasıyla şu adımları izlemelisiniz. Ayarlar>Ads.txt. Sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

ads txt sorunu çözümü

Ads.txt sorunu çözümü için 1 yazan yere şu yazıyı yazmalısınız. google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0 . Koyu renkle yazılan yazıyı direkt kopya yapıştır yapıp en altta yer alan Save Changes yazısına tıklayarak ads.txt sorununu çözebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra sorun Google’ın siteniz üzerinde yapacağı incelemeler sonrası düzelecektir. Bu işlemler sonrası ads.txt sorunu 1 günde de hallolabilir 1 haftada da ama şurada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. pub- ile başlayan kısımdan sonraki 16 haneli sayı sizin adsense hesabınızda yer alan bilgiler ile aynı olmalıdır. Aksi takdirde sorununuz düzelmeyecektir. Bu 16 haneli sayı sizin adsense yayıncı kimliğinizi göstermektedir.

Adsense Yayıncı Kimliği Nasıl Bulunur

Ads.txt sorunu çözümü için yapmanız gerekenleri anlattık bunun için ise eklentiye yapıştırmanız gereken yazıyı da yukarıda belirttik ama ilk virgülden sonra yer alan yayıncı kimliğinize ait 16 haneli sayıyı nereden bulacağınızı bilmiyorsanız gelin onu da anlatalım. Bunun için adsense hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

adsense yayıncı kimliği

Sonrasında Ads.txt sorunu çözümü için gerekli yayıncı kimliği bulmak için yukarıda kırmızı renkle işaretli hesap kısmına tıklamanız gerekiyor. Orada adsense ile ilgili tüm hesap bilgileriniz yer alacaktır. Hesap bölümüne girdiğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılacaksınız.

adsense yayıncı kimliği nasıl bulunur

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0 yazısını kopyalayıp eklentiye kaydetmeniz gerektiğini ve pub-0000000000000000 kısmının sizin yayıncı kimliğiniz olması gerektiğini söylemiştik. Bu nedenle yukarıdaki resimde kırmızı dikdörtgen içinde siyah olarak gizlenmiş şekilde görüldüğü gibi yayıncı kimliği yazan yerin karşısındaki rakamları kopyalayıp pub-0000000000000000 kısmındaki 16 adet 0 rakamının yerine yapıştırmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra google.com, pub-adsense hesabınızda yer alan yayıncı kimliğinin karşısındaki 16 haneli kod, DIRECT, f08c47fec0942fa0 koyu renkle yazılmış kısmı kopyalayıp yukarıda anlattığımız gibi eklentiye yükleyip kaydetmelisiniz.

Ads.txt sorunu çözümü için bunları yapmanız yeterlidir google sitenizi denetledikten sonra bu hatayı ortadan tamamen kaldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir