Akıllı saat pazarı yüzde 12 büyüdü: Tüm gelirin %60’ı Apple’a gidiyor

2022 yılı sonunda global akıllı saat sevkiyatları 2021 yılına kıyasla %12 artış gösterdi. Araştırma şirketi Counterpoint Research‘ün raporuna nazaran bu artışta geçen yılın birinci üç çeyreğindeki güçlü satışlar tesirli olurken, analistler artan enflasyon nedeniyle son çeyrekte sevkiyatlarda yıllık bazda %2’lik bir düşüş kaydetti.

Apple, hacim olarak toplam sevkiyatlarda %34,1’lik bir payla akıllı saatlerde global pazar lideri olmaya devam ediyor. Parasal anlamda ise Apple, dalın gelirlerinin %60’ını oluşturuyor. Analistler Apple’ın artan hissesini 2022 sonbaharında piyasaya sürülen Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE’ye yönelik güçlü talebe bağlıyorlar.

Hintli akıllı saat markaları yükselişte

Güney Koreli Samsung, sevkiyatlardaki %12’lik artış ve %9,8’lik pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor. Çinli Huawei ise yüzde 6,7’lik pazar payıyla birinci üçü tamamlıyor. Hintli akıllı saat üreticileri Noise ve Fire Boltt, iç pazardaki hızlı büyüme sayesinde global pazarda sırasıyla dördüncü ve beşinci sıraya yükseldi. Garmin, Amazfit ve boAt yüzde 4 civarında bir hisseye sahip. Fitbit ve Xiaomi gibi markalar ise sırasıyla onuncu ve on birinci sırada yer aldı.

Geçen yıl satılan akıllı saatlerin üçte birinden fazlası (%35) 100 dolar veya daha düşük fiyatlı ekonomik modellerdi. Bir evvelki yıla nazaran %129‘luk artışla 400 dolar ve üzeri fiyat aralığındaki akıllı saatler en büyük sevkiyat artışını gösterdi. Büyümenin büyük kısmının ise Apple Watch Series 8 ve Watch Ultra‘nın piyasaya sürülmesinden kaynaklandığı bildirildi.
Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir