Android telefon hızlandırma sistemleri ve programları

Android telefonlar performans açısından çok yol kat etti. Birden fazla orta düzey telefonun bile açamadığı oyun ve uygulama yok. Lakin bu aygıtlar, tabiatı gereği bir mühlet sonra yavaşlıyor. Pekala Android telefonların birinci günkü performansına geri dönmesi için telefon hızlandırma nasıl yapılır? Bunun için çeşitli telefon hızlandırıcı programlar olsa da rastgele bir uygulama yüklemeden de telefonunuzu hızlandırabileceğiniz birtakım ipuçları bulunuyor. Oppo, Samsung ve Huawei üzere yavaşlayan Android telefonları hızlandırmak için yapılması gerekenleri anlatıyoruz.

Android telefon hızlandırma prosedürleri 🚀

En âlâ Android telefon bile birkaç yıl sonra yavaşlama belirtileri gösteriyor. Neyse ki eski telefonu hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte Android telefonu hızlandırma yolları 🔽

1. Telefonu yine başlatın 📲

Telefonu tekrar başlatma yapacağınız birinci şey olmalıdır. Bu kolay ve muhtemelen gereksiz olduğunu düşündüğünüz süreç, telefonunuzu yavaşlatan art plandaki uygulama süreçlerinin durdurulmasını sağlayacak ve performans artışı sağlayacaktır. Android’in bellek idare sistemi harikadır ve birden fazla telefonda gereğinden fazla RAM bulunur. Lakin 3GB, 4GB yahut daha düşük RAM’li bütçe dostu bir telefon kullanıyorsan, tekrar başlatma genel performansı artırılabilir. Telefonunuzu ortada tekrar başlatmayı unutmayın.

2. Depolama alanında yer açın ✅

Uygulama ve oyunların ve hatta güncellemelerinin bile boyutu günden güne artıyor. Depolama alanının dolması meselesiyle müsabakanız kuvvetle olası. Kullanılabilir depolama alanını mümkün olduğunca fazla tutmaya çalışın. Kullanılmayan depolama alanınızı %20 civarında tutarsanız, depolama alanından kaynaklı hiçbir performans sorunu yaşamazsınız. Android telefonda depolama alanı açma yolları:

 • Kullanmadığınız uygulamaları silin.
 • Yedeklenen fotoğrafları silin.
 • Yinelenen (çift) belgeleri, eski indirmeleri silin.
 • Videoları bir buluta yahut bilgisayara yedekleyin.

3. Kullanmadığınız uygulamaları telefonda tutmayın ❌

Kullanılmayan uygulamalar, telefonda depolama alanını kullandığı üzere art planda çalışıp belleği tüketir. İndirdiğiniz lakin uzun müddettir kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak sistemi rahatlatacak pil ömrünü güzelleştirecektir. Uygulamaları kaldırmanın farklı yolları vardır lakin ekseriyetle uygulama simgesine uzun basılı tutup Sil’i seçebilir yahut simgesini ekranın üstünde görünen Kaldır simgesine sürükleyip bırakabilirsiniz. Uygulamaları kaldırmak istemiyorsanız önbelleklerini temizleyebilirsiniz. Android önbellek temizleme adımları:

 • Ayarlar’a girin.
 • Depolama – Başka Uygulamalar’a dokunun.
 • Bir uygulamaya dokunun ve Önbelleği temizle’yi seçin.

4. Uygulamaların Lite sürümlerini kullanın 📱

Android platformunun hoş yanlarından birisi de, çabucak her telefonda yüklü uygulamaların (özellikle toplumsal medya uygulamaları) Lite sürümlerinin olması. Hudutlu RAM ve depolama alanına sahip eski ve giriş düzey Android telefonlar için uygulamaların Lite yahut Go sürümleri (Google uygulamaları) bulunuyor.

Lite uygulamaların farkı; daha ufak boyutlu olmaları ve daha az kaynak tüketmeleri. Google Maps, Twitter, Facebook, Spotify ve daha birçok tanınan uygulamanın Lite sürümünü Google Play üzerinde bulabilirsiniz.

5. Telefonunuzu güncelleyin ⬇️

Mevcut güncellemeleri denetim edin. Google, Android’i her yeni sürümde optimize ediyor; birden fazla üretici de kendi arayüzleri için çeşitli optimizasyonlar yapıyor. En son Android sürümüne güncellemek, telefonunuzdaki sistem kaynaklarını boşaltır. Sonuçta uygulamalarınız daha süratli açılır, günlük kullanımda daha az meseleyle karşılaşırsınız.

Tüm büyük OEM’ler, Android’in birinci günlerinden bu yana çok aralık kat etti ve artık aygıtları için daha sık yazılım güncellemeleri veriyorlar. Üreticiler, kullanıcılardan gelen bildirimlere dayalı olarak her güncellemede sistem performansını ve akıcılığı düzgünleştiriyor. Orta ara yazılım güncellemelerini denetim etmenizde yarar var. Telefonunuz zati en son Android sürümü üzerinde çalışıyorsa, Google Play Store’a girip uygulamaların yeni olup olmadığını denetim edin. Uygulama güncellemeler, ekseriyetle kusur düzeltmeleri ve iyileştirmeler içerir.

6. Fabrika ayarlarına sıfırlayın 📵

Fabrika ayarlarına döndürme, telefon hızlandırmak ismine yapabileceğiniz en tesirli süreçtir lakin biraz uğraştırıcıdır. Zira bu süreçle telefonunuz birinci satın aldığınız duruma geri döner, tüm datalarınız silinir.

Telefonunuzu fabrika ayarlarını sıfırlayacaksanız öncelikle her şeyi yedeklediğinizden emin olun. Telefonu sıfırladıktan sonra sadece gereksiniminiz olacak uygulamaları kurun.

7. Custom ROM yükleyin 👍🏻

Üretici, artık Android telefonunuza takviye vermiyorsa custom ROM yüklemeyi düşünmelisiniz. Birçok kişi bu süreçle garantinin bozulacağını düşünüyor lakin stock ROM atar ve bootlader kilidini kapatırsanız sorun olmayacaktır, telefonunuzu servise gönderdiğinizde garantiniz devam ediyor üzere süreç yapılacaktır.

8. Ana ekranı minimal tutun 📱

Ana ekranınızdaki widgetlar (araç takımları), canlı duvar kağıtları ve öbür dinamik öğeler, telefonunuzun performansı etkilemekle kalmaz, pil tüketimini de artırır. Bu, bilhassa periyodik olarak yenilenen widgetlar geçerlidir. Ana ekranınızdaki Google arama çubuğu da kıymetli ölçüde kaynak tüketir. Arama yapmak için Google uygulamasını kullanabilirsiniz.

9. Android telefon hızlandırma kodu #

Öncelikle Ayarlar – Hakkında – Yazılım Bilgileri menüsü altında yapı numarasına üst üste 7 sefer dokunarak telefon hızlandırma geliştirici seçenekleri faal edilir. Akabinde arama uygulamasına girip telefon hızlandırma kodu olan *#9900# yazarak arama tuşuna basın.

SYSDUMP isminde bir menü karşınıza çıkacak. Burada DEBUG LEVEL DISABLED menüsüne girin ve LOW seçeneğini MID olarak değiştirin. Telefon tekrar başlatılacak. Açıldıktan sonra Ayarlar – Geliştirici Seçenekleri’ne girin. Animasyon yazan tüm ayarlara girip kıymetleri düşürün. Bu ayarlar telefonunuzun hızlanmasını sağlayacak.

En âlâ telefon temizleme ve hızlandırma programları 📲

Android telefonu hızlandırma ayarlarını ücretsiz programlara da bırakabilirsiniz. İşte en yeterli fiyatsız Android telefon temizleme programları

1️⃣ CCleaner

CCleaner, en iyi Android telefon hızlandırıcı uygulamaların başında geliyor. CCleaner, bedelli depolama alanını kaplayan gereksiz belgeleri tahlil etmek ve temizlemek için elinden gelenin en düzgününü yapan çok fonksiyonlu bir uygulama. Uygulamaların önbellek datalarını silme, boş klasörleri temizleme ve çeşitli çerezleri silme süreçlerini yapan temizleyici özelliği ile geliyor. Uygulama yöneticisi sayesinde birden fazla uygulamayı birebir anda kaldırabiliyorsunuz. Sistem Bilgisi kısmından telefonunuzun kaynaklarını (CPU, RAM, aygıt ayrıntıları) takip etme bahtına da sahipsiniz. Program, root gerektirmiyor ve fiyatsız.

2️⃣ Google Files

Google Files, telefonunuzdaki fotoğraf, görüntü ve dokümanlara daha rahat erişmenizi sağlamakla kalmıyor, birebir vakitte telefonun yavaşlamasına neden olan gereksiz belgeleri ve operatörün/üreticinin yüklediği uygulamaları kaldırmanıza da yardımcı oluyor. Uygulama, birkaç dokunuşla telefonunuzda kolay kolay yer açmanıza imkan tanıyor. Uygulama ile kullanılabilir depolama alanının yanı sıra takılı olan microSD karttaki içerikleri de görüp temizleyebiliyorsunuz.

3️⃣ Norton Cleaner

Norton Clean, telefonu hızlandırmak için fiyatsız uygulama arayan kullanıcılar için en uygun seçeneklerden biri. Norton Clean, telefonunuzun daha problemsiz çalışmasını sağlamaya odaklanmış bir uygulama. Uygulama, aygıtınızda yer kaplayan önbellek evrakları, eski APK belgeleri ve başka artık belgeleri ortadan kaldırmak için kullanılabilecek kıymetsiz evrak temizleyicisine sahip. Program ayrıyeten, telefonda yüklü gelen uygulamaları (bloatware) ve artık gereksinim duymadığınız uygulamaları kolaylıkla kaldırmak için de uygulama yöneticisi içerir.

4️⃣ All-In-One Toolbox

All-In-One Toolbox, tek dokunuşla Android telefonunuzdaki süreksiz belgeleri temizler, önbelleği siler ve boş klasörlerle birlikte artık evrakları siler. Boost fonksiyonu, sistem önbelleğini temizler ve art plan uygulamalarını sonlandırır. İsterseniz bunu Boost+ fonksiyonuyla otomatik olarak ayarlayabilirsiniz fakat bu özellik fiyatsız sürümde yok. Toplu uygulama silici, gelişmiş belge temizleme araçları içeren uygulama, isminden da anlaşılacağı üzere gereksiniminiz olan her şeye sahiptir.

5️⃣ SD Maid

SD Maid, en iyi Android telefon temizleyici uygulamaların başında geliyor. CorpseFinder, bir uygulamayı sildikten sonra geride kalan gereksiz evrakları yahut klasörleri bulup siliyor. SystemCleaner, inançlı bir formda silinecek belge ve klasörleri tarıyor. AppCleaner tıpkı aksiyonu uygulamalarınız için gerçekleştiriyor. Fakat bu özelliği kullanmak için SD Maid Pro’ya yükseltmeniz gerekiyor. Kullanımdaki tüm uygulama veritabanlarını optimize etmeye yardımcı olan Veritabanları kısmı de var. Büyük boyutlu evrakları bulmanıza ve silmenize yardımcı olan depolama tahlili ve toplu uygulama kaldırma için araçlar da mevcut.

Android telefonlar neden yavaşlar 🧐

 • Sınırlı depolama alanı
 • Animasyonlar ve başka işlevler
 • Eski yazılım
 • Uzun mühlet yine başlatılmaması
 • Büyük boyutlu evraklar ve uygulamalar
 • Aynı anda çok fazla art plan sürecinin sürmesi
 • Önbellekler

Telefonum neden yavaşlıyor? Teknoloji ne kadar süratli ilerliyorsa aygıtlar da o kadar süratli eskiyor. Birtakım kullanıcılar, en âlâ akıllı telefonlarda bile yavaşlamanın çok süratli gerçekleştiğini düşünüyor. Üreticilerin kasıtlı olarak eski modelleri yavaşlattığı, yeni modelleri satın almaya zorladığı bir gerçek. Hatta kesimin önde gelen markalarından Apple, iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı gerekçesiyle 2020’de para cezasına çarptırıldı. Lakin görüldüğü üzere üretici dışında da telefonun yavaşlamasına neden olan ögeler var.

Bu rehber yazıda, Android telefon yavaşlama sorunu yaşayanlar için Samsung, Oppo, Xiaomi ve Huawei üzere markalarda; Android telefon hızlandırma yolları ve sistemlerinden bahsettik. Android telefon temizleme programlarına da göz atmanızı öneririz. Telefonunuz ister yeni ister eski olsun, bu programlar hızlandırma ayarlarını sizin yerinize otomatik olarak yapar.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir