Apple, iPhone’lara aykırı kablosuz şarj özelliğini getirmek için çalışıyor

Ters kablosuz şarj, çeşitli markaların Android akıllı telefonlarında yıllardır olan bir teknoloji ve iPhone’lara da gelmesi uzun müddettir bekleniyor. Bahse yakın kaynaklara nazaran Apple, iPhone’ları için bu teknolojiyi mükemmelleştirmeye çalışıyor.

Yazılımı üzerinde çalışılıyor

Kaynaklara nazaran Apple, çift taraflı kablosuz şarj özelliğini iPhone 14 Pro serisinde sunacaktı fakat son teslim tarihine yetiştiremedi. Artık Apple mühendislerinin kablosuz şarj teknolojisini tamamladığı ve yazılım optimizasyonları üzerine baş yorduğu bildirildi.

2019’da iPhone 11 Pro Max’in kesimlerine ayrılmasıyla, telefonun devre dışı bırakılmış, zıt kablosuz şarj özelliğine sahip olduğu ortaya çıkarılmıştı. 2020’deki bir Federal İrtibat Kurulu başvurusu, iPhone 12 serisinin bu özelliğe sahip olacağını ima etti. Söylentiler, iPhone 13’ün sahip olacağı iddia edilerek 2021’de de devam etti. Lakin iPhone 14 serisinde de bu özellik son kullanıcıya sunulmadı.

iPhone’larda çeşitli nedenlerle devre dışı bırakılan bu teknoloji nihayet geliyor lakin iPhone 15 Pro ile mi gelir yoksa iPhone 16 serisine mi kalır? şimdi bilinmiyor. Bu özellik tam olarak desteklendiğinde, iPhone’lar Qi özellikli rastgele bir aksesuarı şarj etme yeteneğine sahip olacak; AirPods, Apple Watch yahut öteki aksesuarları tek dokunuşla şarj etmek mümkün olacak lakin Apple’ın pil kapasitesini de kıymetli ölçüde artırması gerekiyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir