Apple, WiFi ve Bluetooth yongası geliştirmeyi bıraktı

Apple’ın 2025 iPhone 17 modellerinde kendi WiFi/Bluetooth çipini kullanması bekleniyordu. Kuo’ya nazaran Apple, hem WiFi hem de Bluetooth ilişkisini tek bir çipte birleştiren bileşeni geliştirirken meselelerle karşılaştı. Anlaşılan o ki, iPhone 15 ve hatta iPhone 16’nın WiFi 6E bağlantısı Broadcom’dan olacak.

Kuo, WiFi ve Bluetooth kombo çipi geliştirmenin WiFi özellikli çip tasarlamaktan çok daha sıkıntı olduğunu kelamlarına ekliyor. Bilindiği üzere, Apple aygıtlarının birçoklarında Broadcom’un birleşik yongası var. Bu, Apple’ın Broadcom’un tüm yonga setlerini iptal kendi yonga setlerini dahil etmesini zorlaştırıyor. Apple’ın Qualcomm patentleriyle ilgili problemler çıkması ve yetersiz geliştirme kaynakları nedeniyle bir mühlet daha kendi 5G modemini kullanamayacak.

Apple’ın şu anda TSMC’nin 3nm üretim sürecinden geçen Apple Silicon işlemci geliştirdiği söyleniyor. Daha düşük süreç düğümü sayısı daha yüksek transistör sayısı manasına geldiğinden, bu çipin evvelkilere kıyasla performans ve güç verimliliği bakımından kıymetli ölçüde uygunlaştırma sunması bekleniyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir