Çin’den, ABD’nin Huawei ambargosuna sert açıklama

Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en büyük teknoloji şirketi olma yolunda ilerleyen Huawei, ABD yaptırımları nedeniyle ağır bir darbe aldı. Kısa mühlet evvel sizlere ABD’nin bu yaptırımları arttıracağı ve Biden idaresinin Japonya ve Hollanda üzere ülkeler ile görüşmelere başladığından kelam etmiştik. Bugün Çin dışişleri bakanlığı yetkilisi Mao Ning, ABD’nin yeni boykot planına karşısert açıklamalarda bulundu.

Çin: Yaptırımlar memleketler arası ekonomik ve ticari kurallara aykırı

Yapılan açıklamada Ning, ”ABD’nin ulusal güvenlik kavramını genelleştirmesine, devlet gücünün berbata kullanılmasına ve Çinli şirketlerin makul olmayan bir formda bastırılmasına kesin olarak karşı çıktığını” söyledi. Ayrıca hükümetin ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten yetkili isim, Huawei’ye yönelik ek yaptırımların uluslararası ekonomik ve ticari kuralların açık bir ihlali olduğunu vurguladı.

Huawei’nin bu tıp yaptırımlarla birinci defa karşılaşmadığını belirtelim. 2018 yılında ABD hükümeti, ulusal güvenlik telaşlarını münasebet göstererek Huawei ve ZTE üretimi aygıtları yasakladı. Bunun akabinde 2019’da ülkede yer alan şirketlerin Huawei ile iş yapmasını engelleyen ABD, 2020’de ise Huawei’nin ABD merkezli yarı iletken teknolojilerini kullanmasına ve satın almasına yasak getirdi.

Günümüzde ABD ve Çin ilgileri, yarı iletken yasağı ve teknolojik yaptırımlarla epey gergin. Huawei’ye getirilecek yeni kısıtlamaların ise, bu gerginliği daha da arttırdığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda Pekin idaresi, Çinli şirketlerin legal haklarını ve çıkarlarını sıkı bir formda koruyacağına kelam verdi. Peki siz bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir