Eski Apple çalışanı: Apple, kısıtlayıcı kurallarıyla çalışan haklarını ihlal ediyor

Eski çalışanlardan biri, Apple çalışma kurallarının iş maddelerini ihlal ederek çalışanların maaşları, mesai saatleri yahut öbür koşulları yahut şartları tartışmasını yasakladığını tez etti. Bir başkası de, Tim Cook tarafından gönderilen ve sızıntı yapanları cezalandırma sözü içeren e-postanın federal kanunları ihlal ettiğini söyledi. Ayrıyeten Apple’ın işçinin iş bilgilerini ifşa etmesini, gazetecilerle konuşmasını ve başka aksiyonları yasaklayan siyasetlerinin da yasa dışı olduğunu tez etti.

Tim Cook’un gönderdiği e-posta “İster eser IP’si ister bâtın bir toplantının ayrıntıları olsun, bilinmeyen bilgilerin ifşa edilmesine müsamaha göstermiyoruz. Saklı bilgileri sızdıran bireyler buraya ilişkin değildir.” tabirini içeriyor. Bir gazetecinin şirket çapında toplantıyı canlı olarak tweetlemesi üzerine Tim Cook’un bu uyarıyı yaptığı söyleniyor.

Apple’ın avukatının açıklaması ise şu istikamette: “Apple, çalışanların toplumsal adalet hususlarından maaş ödemelerine kadar çeşitli mevzularda his ve kanılarını paylaşmalarına müsaade vermekle kalmayıp, desteklediği açık ve ayrımcı olmayan bir çalışma ortamı sunar.”

Apple, bu şikayetlerde bulunanlardan biri olan Gjøvik’i saklı bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle kovdu fakat durum medyaya yansıtılandan farklı. Gjøvik, çalıştığı ofisin Silikon Vadisi’ndeki üçlü zehirli atık alanında inşa edildiği ve tabandaki çatlakların çalışanları kanserojen dumanlara maruz bıraktığı bilgisini EPA ile paylaştıktan sonra sonra misilleme olarak kovulduğunu düşünüyor. NLRB, Gjøvik’in çalışma şartları hakkında konuştuğu için misilleme kolara yasa dışı bir biçimde kovulduğu tarafındaki şikayetleriyle ilgili şimdi bir karar vermedi.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir