FBI, dev fidye çetesini farklı bir formülle çökertti: Hackerları hackleyerek

Hive fidye yazılımı operasyonunun Tor ödeme ve bilgi sızıntı siteleri, FBI‘ın geçen Temmuz ayında çetenin altyapısına sızmasının akabinde memleketler arası bir operasyonla çökertildi. ABD Adalet Bakanlığı, operasyonun aylarca gizlice yürütüldüğünü ve ABD Başsavcı Yardımcısı’nın tabiriyle, “hackerları hackleyerek” çökerttiklerini açıkladı.

FBI, hackerları hackledi

Yapılan açıklamada FBI’ın Temmuz 2022’nin sonlarından bu yana Hive’ın bilgisayar ağlarına sızdığı, şifre çözme anahtarlarını ele geçirdiği ve bunları dünya çapındaki kurbanlara dağıttığı açıklandı. Süreç boyunca FBI, Hive’dan 300’den fazla şifre çözme anahtarı çalmış ve toplamda 130 milyon dolarlık fidye ödemesini engellemiş. FBI ayrıyeten evvelki Hive kurbanlarına da 1.000’den fazla ek şifre çözme anahtarı dağıttı.

Aktarılanlara nazaran FBI, Kaliforniya’daki bir hosting sağlayıcısında Hive üyelerine ilişkin e-posta adresleri kullanılarak kiralanan iki özel sunucuya ve bir sanal özel sunucuya erişim elde etti. Koordineli bir halde Hollanda polisi de Hollanda’da barındırılan iki yedek sunucuya erişim sağladı. Yapılan incelemeler sonucunda Hive ve bağlı kuruluşlarının tüm bilgileri ele geçirildi.

Ele geçirilen Hive Tor web sitesinde FBI’ın “Bu saklı site ele geçirildi. Federal Soruşturma Ofisi, bu siteye Hive Ransomware’e karşı yürütülen koordineli bir yasa uygulama hareketinin kesimi olarak el koydu” iletisi İngilizce ve Rusça olarak GIF formatında yayınlandı.

Haziran 2021’de piyasaya çıkan Hive, var olduğu mühlet boyunca 80 farklı ülkede 1500’den fazla kurbanı gaye aldı. Öbür fidye yazılımlarında olduğu üzere Hive’da girmiş olduğu sistemdeki evrakları yahut sistemin geri kalanını şifreleyerek kurbandan şifre anahtarı için fidye talebinde bulunuyor. FBI’a nazaran Hive, bu sistem sayesinde 100 milyon dolar elde etti. Hive’ın saldırdığı firmalar ortasında kar maksadı gütmeyen Memorial Health System, perakende devi MediaMarkt, Bell Technical Solutions (BTS) ve New York Racing Association Tata Power yer alıyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir