Google çalışanları şirketin yapay zekâ aracı Bard’dan şad değil

Şirketlerin yapay zekâ yarışı devam ediyor ve hiçbiri bu alanda geride kalmak istemiyor. Çünkü yapay zekânın yakın geleceğin en kârlı işi olacağına inanılıyor. Bununla birlikte kimi Google çalışanları ChatGPT rakibi olarak lanse edilen Bard’dan pek şad değil.

CNBC’nin raporuna nazaran Google çalışanları, yapay zekâ sohbet robotu Bard için “aceleye getirilmiş” ve “başarısız” sözlerini kullanıyor. Birtakım çalışanlar bu başarısızlığın nedeni olarak ise CEO Sundar Pichai’yi gösteriyor.

Google Bard için tasalar büyüyor

Google’ın yapay zekâ alanındaki en büyük rakibi an itibariyle Microsoft diyebiliriz. Çünkü Microsoft, ChatGPT ve ardındaki OpenAI şirketi ile milyarlarca dolarlık bir iştirake girmiş durumda. Hatta şirket ChatGPT’yi Bing arama motoruna ve öteki servislerine eklemeye başladı bile. Google ise Microsoft’un ChatGPT takviyeli Bing’i tanıtmasından bir gün evvel kendi aracı Bard’ı duyurdu.

Google, Bard için bir demoyu Twitter’dan paylaştı fakat sonrasında Bard’ın verdiği karşılıkların yanlış olduğu ortaya çıktı. Google’ın payları, Bard’ın yanlışıyla ilgili haberlerin ortalıkta dolaşmaya başlamasıyla 100 milyar dolar kaybetti. Google’ın ChatGPT rakibi Bard, kullanılabilirlikten birkaç hafta daha uzakta. Öte yandan Microsoft, ChatGPT takviyeli yeni Bing için bir bekleme listesi oluşturmuş ve kullanıcıların denemelerine müsaade vermiş durumda.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir