Google, yapay zeka arama özelliklerini sergiledi: ChatGPT ile rekabet edebilecek mi?

Google, bir müddet evvel Paris’te düzenlediği canlı bir aktiflikte yapay zeka dayanaklı arama alanındaki en yeni gelişmeleri ve yeteneklerini tanıttı. Lakin sergilenen özellikler şimdiden soru işareti yaratmışa benziyor çünkü gösterilenler Microsoft’un kısa müddet evvel yaptığı yeni Bing duyurusunda anlatılanlarla kıyaslandığında biraz sönük kalıyor.

Google, aktiflikte arama motorunun geleceğini sergiledi. Yapılan demo ile “yıldızları izlerken aranacak en düzgün takımyıldızlar nelerdir?” sorusu ve o soruya sunulan kısa, özet halindeki yapay zeka tarafından oluşturulmuş sonuç gösterildi.

Google’ın Lider Yardımcısı Prabhakar Raghavan, “Yeni üretken yapay zeka özellikleri direkt arama sonuçlarında karmaşık bilgileri ve çoklu bakış açılarını düzenlememize yardımcı olacak. Bu sayede, büyük resmi süratle anlayabilecek ve akabinde farklı açıları keşfetmeye devam edebileceksiniz.” sözlerini kullandı. Fakat bu özelliğin ne vakit kullanıma sunulacağı ise belirtilmedi.

Google’ın gösterdikleri kâfi gelmedi

Bu noktada Google, arama motoruna yapay zekayı nasıl entegre edeceğine dair hayli kısıtlı bilgiler sunmuş durumda. Münasebetiyle buradaki bilgi eksikliği Google’ın yaşadığı mevcut zorlukları gösteriyor. Şirket, yapay zeka alanında önder olmasına ve yapay zeka özelliklerini yıllardır aramaya yavaş yavaş dahil etmesine karşın, şimdi sohbete dayalı ChatGPT’ye direkt bir rakip çıkarmadı. Pazartesi günü rakip hizmeti Bard‘ı duyurdu fakat sistem şu anda sadece kapalı beta olarak test ediliyor. Bard’ın önümüzdeki haftalarda daha geniş bir kullanıma sunulması hedefleniyor.

Bugünkü aktiflikte Google ayrıyeten, Bard sohbet robotuna elektrikli otomobil satın almanın artıları ve eksileri hakkında sorular soran bir örnek daha yayınladı. Tüm bunların ışığında Microsoft’un Bing ile yapay zeka takviyeli arama motoru konusunda çok daha emin adımlar attığını söyleyebiliriz.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir