Güney Kore, 2028’de 6G’ye geçmeyi planlıyor

Güney Kore bu haftanın başında, 2028’de kendi altıncı jenerasyon (6G) ağını başlatmayı planladığını duyurdu. K-Network 2030 planının bir kesimi olarak Güney Kore, “birinci sınıf” 6G teknolojilerini teminat altına almak, “yazılım tabanlı yeni jenerasyon taşınabilir ağı” geliştirmek ve ağ tedarik zincirini güçlendirmek istiyor.

Güney Kore, beş yıl içinde 6G’ye geçecek

Buna ek olarak Güney Kore, ülkede bulunan mahallî şirketlere 6G teknolojisini geliştirmeleri için teşviklerde bulunacak. Bu teşvikler ekipman, modül ve gereç üretiminde sunulacak. Ayrıyeten, rastgele bir aygıtla uyumlu olan ve taşınabilir operatörlerin ve işletmelerin esnek hizmetler sunmasını sağlayan bir açık radyo erişim ağı da geliştirilecek.

Tüm bunları mümkün kılmak için Güney Kore, temel 6G teknolojileri üzerine araştırma ve geliştirme projesi için bir fizibilite çalışması yürütüyor. Devlet tarafından bu projenin değeri 482 milyon dolar olarak tabir edildi. Güney Kore’nin erkenden ve süratle bu 6G teknolojisi üzerine ağırlaşmasının nedeni ise gelecekteki kablosuz frekanslar üzerinde söz sahibi olmak.

Proje tıpkı vakitte ülkenin gelecekteki ağ altyapısı için global rekabetteki pozisyonunu muhafazasına da yardımcı olmayı amaçlıyor. IPlytics tarafından hazırlanan bir raporda, 4G teknolojisinin gelişimi büyük çoğunlukla ABD ve Avrupalı şirketlerin hakimiyetinde gerçekleştiği fakat 5G’de Güney Koreli şirketlerin başı çektiği söz ediliyor.

Dahası, Güney Kore geçen yıl alınan 5G patent sayısının yüzde 25,9’unu oluşturdu. Bu hissenin 6G nezdinde yüzde 30 yahut daha üstüne çıkması hedefleniyor. Güney Kore’nin yanı sıra Hindistan da bu on yılın sonundan evvel 6G hizmetlerini başlatmayı hedefliyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir