Huawei telefon pazarından çekilmek zorunda kalabilir: Firmanın 4G çipleri kullanması yasaklandı

2010’ların sonuna gerçek global taşınabilir pazarda önemli büyüme gösteren Huawei, Samsung ve Apple’a karşı kıymetli bir tehdit haline gelmişti. Lakin firmanın Çin Hükümeti ile temaslarının olmasından ötürü ABD, 2019 yılında firmaya karşı kıymetli ambargolarda bulunmuştu. Android işletim sisteminden ve 5G çiplerinden menedilen firma, kısa müddette önemli kayıplar yaşadı. ABD’nin maddelerine nazaran Qualcomm’un 5G çiplerini kullanamayan firma, telefonlarında 4G çiplere yer verdi lakin görünüşe nazaran Huawei artık bu durumdan da faydalanamayacak.

Huawei’nin 4G ilişkisi içeren çipleri kullanması yasaklandı

Reuters tarafından gelen bilgilere nazaran Biden İdaresi, ABD’li şirketlerin Huawei’ye verdiği lisansları engellemiş durumda. Kaynağa nazaran yetkililer; 4G, Wi-Fi 6, Wi-Fi 7, yapay zekâ, yüksek performanslı bilgi işlem ve bulut tabanlı eserlerinin Huawei’ye lisanslanmasını büsbütün engellemiş durumda. 

Mate 50 ve P50 serilerinde Snapdragon çiplerinin 4G versiyonunu kullanan firma, artık 4G tabanlı çipleri lisanslayamayacağı için Snapdragon çiplerini kullanamayacak. ABD’nin bu atılımı ile Çin’li şirketin telefon pazarı için yolun sonuna gelinmiş olabilir. TSMC ve Samsung üzere firmalara çip üretmesi de yasaklanan firma artık sırf Çin tabanlı yarı iletken üreticileri ile iş yapabilecek. Huawei’nin telefon pazarından çekilme ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir