İktisat Google’ı da vurdu: Reklam gelirleri ve kârlılık düştü

İçinde bulunulan global ekonomik durum yalnızca vatandaşları değil devasa şirketleri de etkiliyor çünkü içinde bulunulan piyasa duygusal bir varlık değil. Bununla birlikte pandemi periyodunun geride kalması ve taleplerin buna bağlı daha da düşmesi teknoloji şirketlerinin kazandığı paranın bir kısmını götürüyor. Google ve çatı şirketi Alphabet de bundan muaf değil.

Google’ın kârlılığı düştü

2022 yılının son çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıklayan şirket yıldan yıla oranla gelirlerini güç bela artırmayı başarırken kârlılık konusunda ise önemli düşüşler yaşadı. Kârlılık düşü yalnızca son çeyrekte değil, yılın tamamında genel bir düşüş yaşadı.

Google’ın ana gelir kaynağı reklamlar bir evvelki yıla göre yüzde 3,5 oranında düştü. Lakin Play Store ve donanım gelirleri ise farklı bir şekilde yüzde sekizlik bir büyüme elde etti. Birebir halde Google Cloud‘da da yüzde 32’lik bir büyüme sağlandı. Google’ın üst şirketi Alphabet, ilgili devirde gelirlerini yüzde 1 artırarak 76 milyar dolar gelir elde etti. Fakat kârlılık ise bir evvelki yıl 20,6 milyar dolardan 13,6 milyar dolara düştü. Buradaki kâr kaybı, dört çeyrek içindeki en kesik olanıydı.

Dördüncü çeyrek sonuçlarından uzaklaşıp yılın tamamına baktığımızda ise Alphabet’in gelirlerini 2021’e oranla yüzde 10 artırdığını ve 282,8 milyar dolar kazandığını görüyoruz. Lakin buradaki gelir büyümesi kârlılık tarafına yansımadı. Şirket 2021 yılında 76 milyar dolar net kâr elde ederken bu sayı 2022’de 60 milyar dolara geriledi.

2023 yılının Google için nasıl geçeceği biraz kuşkulu. Firma, bu yılki toplam sermaye harcamalarının geçen yılla uyumlu olacağını söylüyor. Artık yapay zeka alanına da daha fazla ağırlaşacak olan şirket için her halükarda reklam gelirleri en büyük yarar kapısı olacak.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir