Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bilgigemisi/public_html/wp-includes/class-wp-embed.php on line 602
İnternetin Bilgi Kaynağı Olarak Kullanılması | BilgiGemisi

İnternetin Bilgi Kaynağı Olarak Kullanılması

İnternetin Bilgi Kaynağı Olarak Kullanılması

Ülkemizde internete erişimin her geçen gün daha geniş bir kesime hitap ettiği görülmektedir. Sadece bilgisayarlar üzerinden değil cep telefonlarından televizyonlara kadar internet bağlantısı kurulabilmektedir. Tam da bu noktada internetin kullanımının bilinçli olmasına dikkat edilmelidir. Kişilerin yanlış bilgilendirilmesine ve bu yanlış bilginin de yayılması için oldukça uygun bir ortama sahip olduğunun bildirilmesi gerekir.

İnternette Kaynak Karşılaştırması

İnternette bir bilgiye rastlamanızın hemen sonrasında bu bilginin doğruluğundan emin olmak için kaynak karşılaştırması yapmanız gerekmektedir. Kaynak karşılaştırmasında ne kadar fazla güvenli kaynak incelerseniz elde edeceğiniz bilginin sahihliğinin de o derece artış göstereceğinin belirtilmesi gerekmektedir.

İnternette Sosyal Medya Sayfalarında Yayılan Yanlış Bilgiler

Sosyal medya platformlarında bilgilerin oldukça hızlı bir biçimde yayıldığı görülmektedir. Bu aşamada sosyal medyada yayılan bilgilere bir kademe daha şüphe ile yaklaşmanız önerilmektedir. Kıyaslama yapmadan bu konuda kesinlikle net bir karara varmamanız gerekmektedir. İnternette bulunan bilgilerin kaynak kritiği yapıldıktan sonra ancak bu bilgilerin incelemeye alınması ve kabul edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir