iPhone yavaşlatma davasında karar çıktı: Dava reddedildi!

Kore’deki iPhone kullanıcıları, Apple’ın telefonları bilerek yavaşlattığını sav ederek tazminat davası açtı lakin mahkeme yargıcı davanın reddi kararını verdi. Davacılar, 1.64 milyon dolar tazminat ödemesini alamadığı üzere, mahkeme masraflarını da ödemekten sorumlu tutuldu.

Batterygate olarak isimlendirilen skandal, Apple’ın iPhone’ların pil ömrünü korumak için belirli modellerde performansı sonlandırdığı argümanlarının ortaya çıktığı 2017 sonlarına kadar uzanıyor.

2018’de Kore’deki kullanıcılar, telefonlarının pilinin en son iOS güncellemesini çalıştırmakta zorlanabileceğini tez etti. Argümana nazaran, Apple, aygıtları geri almak yahut yedek pil sağlamak yerine kullanıcılara en son iOS sürümüne güncellemelerini tavsiye etti. Davacılar, iPhone’larının güncelleme sonrasında yavaşladığını savundu. Sorunun yaşandığı telefonların iPhone 6 ve iPhone 7 modelleri olduğu biliniyor.

Toplamda 62.000’den fazla lokal kullanıcı tarafından bir dizi emsal dava açıldı ve Apple’dan toplamda 10 milyon dolar talep edildi. Davacıları temsil eden hukuk firması, kararın Kore’nin yargı sisteminde değişiklik yapılması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Apple, iPhone pillerini kasıtlı olarak yavaşlattığını birinci evvel reddetmişti. Lakin şirket daha sonra bunu pil ömrünü korumak için yaptığını duyurdu ve alınan tedbirin kullanıcıları yeni pil almaya zorlamak olmadığını savundu.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir