Japonya’da bakanlıktan iPhone 14 uyarısı: Yüzlerce yanlış alarm geliyor!

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı Yangın ve Afet İdaresi Dairesi, gerekli olmayan durumlarda otomatik yardım çağırma teşebbüslerinin artması nedeniyle kullanıcılara akıllı telefon ve öbür aygıtlardaki kaza algılama özellikleri konusunda dikkatli olmaları davetinde bulundu.

Acil durum davetleri arttı

Yomiuri Shimbun’un bildirdiğine nazaran, Japonya Nagano eyaletinde beş belediyeye bağlı İtfaiye Teşkilatı, 16 Ocak – 23 Ocak tarihleri ortasında 919 acil durum daveti aldı. Bunlardan 134’ünün yanlış çağrı olduğu ve birçoklarının kayak alanında kaza tespiti sisteminden kaynaklandığı bildirildi. Tıpkı halde, Gifu eyaletindeki Gujo Kenti İtfaiyesi, 1 Ocak – 23 Ocak ortasında 351 acil durum daveti aldı. Bu aramaların da 135’inin yanlış alarm olduğu kaydedildi.

Hatalı tespit!

Kaza algılama sistemi, kişinin kayak yaparken düşmesini yahut çarpmasını kazaya muadil olarak görebiliyor ve acil durum servislerinin çağrılmasıyla sonuçlanan geri sayımı tetikleyebiliyor. Aramadan evvel kişi uyarılıyor fakat o anda karşılık veremeyecek konumunda olabilir.

Yanlış acil durum aramaları bildirilmeli

Bu özelliği kapatmak mümkün olsa da, bir itfaiyeciye nazaran önemli bir kazanın meydana gelmesi durumda tesirli bir özellik olması açısından bireyden büsbütün kapatılmasını istemek yanlış. Bir ajans yetkilisi de iPhone’un yanlış acil durum araması yapması durumunda mahallî itfaiyeye yanılgıyı bildirmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir