Meta, Mark Zuckerberg’e ferdî güvenlik için 14 milyon dolar harcayak

Global ekonomik durum birden fazla teknoloji şirketini kemer sıkma siyasetine yönlendirmişti. Facebook, Instagram ve WhatsApp’in çatı şirketi Meta, birkaç ay evvel binlerce çalışanını işten çıkartacağını duyurarak bu manada büyük bir adım atmıştı. Artık ise Mark Zuckerberg‘egüvenlik için fazladan 4 milyon dolar veriyor.

Zuckerberg’in güvenliği için yıllık 14 milyon dolar harcanacak

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, 2023 yılını Meta için “verimlilik yılı” olarak isimlendirmişti lakin görünüşe nazaran şirketten ferdî güvenlik için aldığı ödenek 4 milyon dolar daha artacak. Düzenleyici kuruluşun evraklarında Meta, Mark Zuckerberg’in “doğrudan Meta’nın kurucusu, Lideri ve CEO’su olarak kendisine yönelik makul tehditler nedeniyle güvenlik kaygılarını gidermek için” ferdî bir güvenlik ödeneğine sahip olduğunu belirtiyor. 2018’den bu yana, bu ödenek yılda 10 milyon dolar olarak belirlendi, lakin bu yıl 14 milyon dolara yükseltiliyor.

Zuckerberg’in maaşı 1 dolar

Bu bütçe, Zuckerberg ve ailesini inançta tutmaya yardımcı olmak için “ek işçi, ekipman, hizmetler, konut iyileştirmeleri yahut öteki güvenlikle ilgili maliyetleri” karşılamak için kullanılacak. Bununla birlikte evrak, Zuckerberg’in sırf 1 dolarlık bir maaş aldığına, ikramiye ödemesine, pay senedi mükafatlarına yahut öbür teşvik edici tazminatlara sahip olmadığına işaret ediyor.

Öte yandan Business Standard’ın da belirttiği üzere, Meta’nın CEO’larının güvenliği için harcayacağı toplam meblağ bu değil. Geçen yıl güvenlik için Meta, 10 milyon dolarlık ödeneğe ek olarak 16.8 milyon dolar daha harcama yapmıştı. Ek olarak Meta’nın 11.000 çalışanı işten çıkardıktan son bir diğer işten çıkarma sürecine gireceği de söylenmekte.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir