Meta’nın metaverse için harcadığı para dudak uçuklatıyor

Hem Mark Zuckerberg hem de Meta’nın metaverse macerası hiç de beklendiği üzere ilerlemiyor. Kullanıcıların daima düşen ilgisi, beklenen canlılığı oluşturamayan yatırımlar, yatırımcıların kaybettikleri inanç… Tüm bunlar birleşince Meta için ziyan kaçınılmaz oldu.

Meta, 26 milyar dolar kaybetti

Meta’nın metaverse ve VR kısmı Reality Labs, metaverse yüzünden yalnızca iki yıldan biraz daha uzun bir mühlet içerisinde 26 milyar dolar yahut daha fazla para kaybetti. Meta’nın en son 4. çeyrek sonuçları, şirketin metaverse’de ne kadar harcadığı (ve kaybettiği) konusunda bize büyük resmi gösteriyor. 2020 yılının tatil periyodundan 2022 yılının sonuna kadar Reality Labs art geriye birçok çeyrektir milyarlarca dolarlık ziyanla karşılaşıyor ve Zuckerberg’den gelen açıklamalar bu agresif yatırımın yavaşlamayacağını gösteriyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, metaverse’e olan inancını koruyor ve yeni jenerasyon Meta Reality başlıklarıyla birlikte platformun toplumsallaşmanın bir sonraki adımı olduğu konusunda kendisinden son derece emin üzere görünüyor.

Zararlara karşın Zuckerberg’in olaya daha farklı bir noktadan yaklaşıyor. Ünlü isme nazaran metaverse temelinden geliştirilmesi ucuz bir metot, en azından donanım geliştirmeye nazaran ucuz. Öte yandan şirket yatırımlarına devam ederken açığa çıkacak ziyanları “verimlilik yılı” olarak isimlendirdiği 2023 yılındaki yine yapılanma atılımlarından karşılayacak. Şirket, verimsiz işlerinde yine yapılanmaya giderken sürecin en başında 11.000’den fazla çalışan ile yollarını ayırmıştı.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir