Microsof: Sohbet uzadıkça yeni Bing yoldan çıkıyor

Microsoft, bir mühlet evvel ChatGPT’nin daha üst bir versiyonunu Bing arama motoruna ve Edge tarayıcıya eklediğini duyurdu. Ortadan geçen müddet zarfında yazılım devi, dünya genelinde yeni sistemlerini kullanıcılarla birlikte test ediyor ve daima olarak yapay zeka modelini geliştiriyor.

Microsoft, yapay zeka takviyeli Bing’in önizleme sürümünü 169’dan fazla ülkede belli bir küme beşerle test ediyor. Öte yandan yeni Bing’i denemek isteyenleri sayısı ise bir milyonu geçmiş durumda. Bir haftalık test sürecinin akabinde Bing’i deneyenler yapay zekanın vakit zaman agresif olabildiğini ve nefret telaffuzları yapabildiğini paylaşmıştı. Ayrıyeten Bing’in kendisinden istenen bilgilerde kusur yaptığı ve yanlış bilgiler verebildiği de ortaya çıkmıştı. Elbette bunlar şaşırtan değil, değerli olan tam sürüm çıktığında ne olacağı.

Sohbet uzadıkça Bing sapıtıyor

Microsoft, Bing tarafından oluşturulan cevaplarla ilgili geri bildirimlerin çoğunlukla olumlu olduğunu ve kullanıcıların yüzde 71‘inin yapay zeka dayanaklı cevaplara “beğendim” karşılığı verdiğini belirtiyor. Bununla birlikte firma, Bing’i günlük olarak geliştirmeye devam ettiklerini ve her hafta daha kapsamlı güncellemeler yapacaklarını söylüyor.

Bunun yanında birtakım ihtarlar da yapılıyor. Microsoft, 15 yahut daha fazla sorudan oluşan uzun sohbet oturumlarının Bing’i yoldan çıkartabileceğini söylüyor. Uzun sohbetler Bing’in başının karışmasına ve bağlamdan kopmasına neden olabiliyor. Ek olarak uzun sohbetlerde kendisini tekrara düştüğü ve vakit zaman istenmeyen yanıtlar verebildiği aktarılıyor. En büyük sorun elbette Bing’in bu uzun sohbet oturumları sırasında ekseriyetle yanlış tonda veya Microsoft’un dediği üzere “planlamadığımız bir tarzda” karşılık verebiliyor olması. Microsoft bu senaryonun her vakit gerçekleşmediğinin de altını çiziyor. Sonuç olarak, sohbeti kısa tutun.

Yeni özelliklerin sinyali verildi

Microsoft bu test sürecinde geri bildirimlere önemli değer veriyor üzere görünüyor. Yapılan açıklamada kullanıcıların uçak rezervasyonu yapmak yahut e-posta göndermek gibi daha fazla özellik istediğinden bahsediliyor. Firma bu fikirleri pahalandırmak üzere kaydettiklerini söylüyor.

Bunların yanında Microsoft, bilhassa canlı maç sonuçları bilgileri ve Bing’in son vakitlerde yaptığı finansal data yanılgılarından kimileri konusunda arama ve karşılıkları güzelleştirmesi için çalıştığını söylüyor. Finansal bilgilerde yapılan yanlışlar için modele gönderilen temel bilgilerin 4 kat artırılacağı açıklanırken Microsoft, sohbet geçmişini temizleyecek “Yeni Konu” ikonunu sohbet penceresine eklemeyi düşünüyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir