Microsoft, Bing sohbet robotu çalışmalarına 6 yıl evvel başladı

Microsoft’un Bing arama motoruna entegre ettiği sohbet robotunun, temelinde Sydney kod ismi altında birkaç yıldır geliştirildiği ortaya çıktı. Hatta hudut ağının 2020’nin sonlarında az sayıda ülkede halka açık olarak test edildiği lakin neredeyse hiç kimse tarafından fark edilmediği belirtiliyor.

Microsoft’un bağlantı yöneticisi Caitlin Roulston, The Verge’e yaptığı açıklamada “Sydney, 2020’nin sonlarında Hindistan‘da test etmeye başladığımız erken lisan modellerine dayalı bir sohbet robotunun eski kod adıdır. Bunun bir modülü olarak elde ettiğimiz bilgiler yeni Bing‘in önizleme sürümü üzerindeki çalışmalarımızda bize yardımcı oldu” dedi.

Sohbet robotu fikri 2017’ye dayanıyor

Microsoft neredeyse 2017’den bu yana Bing’e bir sohbet robotu eklemeye çalışıyor. Şirket birinci denemelerinde Bing ve Office’teki makine öğrenimi teknolojilerini kullanmaya çalıştı fakat istediği sonucu elde edemedi. 2017 ve 2021 yılları ortasında birçok uygunlaştırma yapıldı ve strateji değişikliğine gidilerek Bing’deki farklı sorgulara karşılık verecek Sydney isimli tek bir sohbet robotu oluşturma fikrine geçiş yapıldı.

Şirkete yakın kaynaklara nazaran Sydney’in birinci versiyonları kişilikten yoksundu. Lakin tüm bunlar 2022 yazında değişti. OpenAI, Microsoft’a oyunun kurallarını değiştiren yeni kuşak GPT lisan modelini sundu. Muhtemelen şimdi duyurulmamış GPT-4 modelinin erken bir versiyonundan bahsediyoruz.

Yeni büyük lisan modeli, 6 yıldan uzun bir müddettir diyalog bazlı bir arama motoru oluşturmayı hayal eden Microsoft’un Sydney’de edindiği tüm bilgileri kitlelere ulaştırmak için gereksinim duyduğu atılımdı.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir