Sarsıntı bölgesine ne kadar taşınabilir baz istasyonu kuruldu?

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar 10 vilayette büyük tesire yol açtı. Bölgedeki yıkımlardan kaynaklı olarak baz istasyonları ziyan gördü. Mobil ağ, pek çok bölgede günlerce devre dışı kaldı.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, sarsıntıdan etkilenen kentteki taşınabilir şebeke sorunu çözmek için bölgeye taşınabilir baz istasyonları kurmaya devam ediyor. Bilhassa de Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta mobil baz istasyonlarının büyük katkısı bulunuyor. Ayrıyeten kurulan taşınabilir baz istasyonları, yalnızca heyetimi yapan operatör kullanıcılarına değil üç operatörün de kullanıcılarına taşınabilir ağ sağlıyor.

Mobil baz istasyonlarının yarısı Hatay’a kuruldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı datalarına nazaran sarsıntı bölgesine gönderilen ve kurulan taşınabilir baz istasyonlarının sayısı, römork, karavan ve kabin üzere tiplerle 400’ü aştı. Bu istasyonların yarıya yakını en büyük tahribatın olduğu Hatay’da kuruldu.

Çadırkentlere uydudan internet hizmeti sunulacak

Çadırkentlere ve konteyner alanlarına taşınabilir, VSAT ve fiber internet suramı yapılıyor. Tüm GSM firmaları ve internet servis sağlayıcıları tarafından, başta çadırkentler ve yeni oluşan bölgelerde, VSAT terminalleri, TÜRKSAT 5B uydusu üzerinden Wi-Fi kablosuz internet hizmeti, radyolink ilişki ve fiber altyapı üzere hizmetlerin çok sayıda noktada ve fiyatsız olarak devreye alınmasına devam ediliyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir